Ekşisözlük'te esrar övgüsü hız kesmedi! Her türlü uyuşturucunun tarifi burada!

Her gün on binlerce gencin ziyaret ettiği Ekşisözlük sitesi, uyuşturucu maddeleri övmeye devam ediyor. Torbacılarla madde bağımlılarının buluşma noktası haline gelen bu platformda, 'esrarın, kubarın, marijuananın yasal hale getirilmesi gerektiği' artık açık açık savunuluyor.

Gündem 04.01.2022, 16:55 04.01.2022, 17:58
Abone ol
Ekşisözlük'te esrar övgüsü hız kesmedi! Her türlü uyuşturucunun tarifi burada!

Torbacılarla uyuşturucu arayanların buluştuğu platformların başında gelen Ekşisözlük, onca tepkiye rağmen suç maddelerini övmekten vazgeçmiyor. Her gün on binlerce gencin ziyaret ettiği sosyal medya platformunda uyuşturucu maddeler yüceltilmeye devam ediyor. 

Sözkonusu sitede yazan pek çok kişi, deneyimlediği zehirle ilgili maddenin altına övgü dolu satırlar sıralayıp gençleri uyuşturucuya yönlendiriyor. Soruşturma çağrılarına ve gelen tepkilere kayıtsız kalan Ekşisözlük yönetimi, açıkça suç olan bu faaliyete hiçbir müdahalade bulunmuyor. 

"LÜTFEN ARTIK SERBEST BIRAKIN!"

Torbacıların ve esrarkeşlerin mekanı haline gelmiş Ekşisözlük'te çok sayıda yazar, uyuşturucu maddelerin artık yasal hale gelmesi gerektiğini savunuyor. Esrar, marijuana, kubar ve dmt gibi maddelerin yasak olmasının 'mafyayı ve terör örgütlerini zenginleştirdiğini' iddia ederek suret-i haktan görünmeye çalışan Ekşisözlük yazarları, bir yandan da bu maddeleri kullananların 'harika deneyimler yaşadığını' savunarak gençleri zehre teşvik ediyor. 

Bu platformda en çok övülen zehir türünün esrar olması dikkat çekiyor. Bir kullanıcı, "Esrar hayata başka boyuttan bakmanızı sağlar. Uyuşturucu değildir. Doğada varolan cinslerini tercih ediniz" şeklinde yazıyor.  

"YAKALANDIM, YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?"

Ekşisözlük'te esrar kullanıcılarının biri ise üzerinde 2 gram esrarla polise yakalandığını ve ifadesi sonrası serbest bırakıldığını belirterek 'daha önce bu tecrübeyi yaşamış esrarkeşlerden' yardım istiyor. 

ESRARI ÖVE ÖVE BİTİREMEDİ...

Esrarı 'şifalı zehir' olarak tanımlayan bir Ekşisözlük kullanıcısı ise okuyanları nasıl kötü şekilde yönlendirdiğini bile bile şunları yazabilmiş: "Dünyanın en güzel kitabını esrarlıyken okudum, en güzel müziğini esrarlıyken dinledim, en güzel kızını esrarlıyken sevdim. Yükseldim ve hissettim, düştüm ve düşündüm. Bunca kötülüğe anca bunla ayakta kalabildim..." Zehirli madde kullandığını ifşa eden bu tip kullanıcıların, kendileriyle mesaj yoluyla irtibata geçenlere 'torbacılık' konusunda yardımcı oldukları biliniyor. 

Kimi Ekşisözlük yazarları esrara kendini öylesine kaptırmış ki, bu maddenin yasal hale gelmesi için her şeyi yapacağını söylüyor. Hatta 5 yıla kalmaz dispanserlerin esrar dağıtmaya başlayacağı konusunda hayli emin bir şekilde şunu yazmış: "Bu ülkenin yarıdan fazlası hayatında en az bir kere esrar tüketti kardeşim, kime ne oldu? Neyse dediğim gibi çok az kaldı bak, 5 sene diyorum size. 5 yıl sonra dispanserden alabileceğiz bu kutsal bitkimizi..."

"ÇOK PAHALANDI YAHU, DERHAL YASAL OLMALI!"

Ekşisözlük'te bir esrarkeş, esrara verdiği paranın giderek artmasından dert yanmış. Devletin bu işe el atmasını ve esrarı yasal hale getirmesini istiyor. Bu kişi de tıpkı diğer madde bağımlıları gibi kenevir yasaklarını anlamsız buluyor.  

Bağımlılarla torbacıların sıkça buluştuğu Ekşisözlük'te bir yazar tipi de var ki, uzun uzun esrarın güzelliklerini anlattıktan sonra, olası bir soruşturmadan kaçınmak için yazıyı "Bunların hepsi hayal ürünüydü, kurguydu" cümlesiyle bitiriyor. "Ne kadar yoğun o kadar güzel... Sınıf ayrımı yok burada, hepimiz kardeşiz" ifadeleriyle başlayan iğrenç satırlara ve suçun açıkça övülmesine Ekşisözlük editörlerinin hiçbir müdahalede bulunmaması dikkat çekiyor.  

ESRARA KARŞI OLANLARI SUÇLUYORLAR!

Zehir maddelerinin yasal hale gelmesi için lobi yapanlardan biri, "Türkiye'de bu bitkinin yasallaşmasına karşı çıkanlar bu bitkinin gayrimeşru ticaretine bilmeden destek veriyorlar" diyor. Hatta bazıları daha da ileri gidip uyuşturucunun denetimli bir şekilde yasal hale gelmesinin ülke ekonomisine büyük faydalar getireceğinden bahsediyor.  

HER TÜRLÜ ZEHRİN TARİFİ BURADA! 

Paylaşımlar yalnızca esrarla ilgili değil... Kubar, DMT, marijuana, skunk, bonzai ya da sihirli mantar gibi çok farklı türde uyarıcı madde ya da bitkinin envai çeşit tarifi Ekşisözlük'te yapılıyor. Uyuşturucu arayanlar, hangi tür zehirle ilgileniyorsa o başlığın altına mesaj bırakıp bulunduğu şehirdeki torbacının kendisine dönmesini bekliyor. 

VE BİR EKŞİSÖZLÜK TAVSİYESİ DAHA: SİHİRLİ MANTAR!

Kullanımı ve satılması yasak olan hangi zehir varsa Ekşisözlük'te onunla ilgili bir madde var. Sihirli Mantar da bunlardan biri. Diğer uyuşturucu/uyarıcı türlerde olduğu gibi bu maddenin de Ekşisözlük'te övülmesi kimseyi şaşırtmıyor. Bu platformda uyuşturucuya karşı olanların artık azınlık durumuna geldiği sanılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!