banner2

Ekrem'le Kostas bol bol 'barış' dedi ama Atina'nın bundan haberi var mı?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Farklı dallarda yetişen yapraklar olsak da köklerimiz birdir" diyerek Atina Belediye Başkanı Bakoyannis'le birlikte açılış törenine katıldı. İmamoğlu ve Bakoyannis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kriz konularına hiç değinmeden bol bol 'barış' dedi.

Gündem 06.11.2022, 21:54
Abone ol
Ekrem'le Kostas bol bol 'barış' dedi ama Atina'nın bundan haberi var mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu sahilindeki Balkan Şehirleri Parkı'nı Atinalı mevkidaşı Kostas Bakoyannis'le birlikte açtı. Törende Yunan dostuyla birlikte sıcak mesajlar veren İmamoğlu, 'iki ülke arasında gerilimden nemalanmaya çalışan kesimler' olduğunu ileri sürdü. 

Bakoyannis'in "Yolumuz Atatürk ile Venizelos'un yoludur" şeklindeki cümlesini desteklediğini söyleyen İmamoğlu, Yunan yönetiminin Adalar Denizi'ni cephaneliğe çevirmesinden de Türk donanmasını Marmara'ya hapsetme tasarısı olan '12 mil' hazırlığından da bahsetmedi. 

CİDDİ KONULARDAN BAHSEDEN YOK

Konuşmasında baştan sona 'barış' diyen İmamoğlu, iki ülke arasında barışın ne anlama geldiği konusunu havada bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Yunanistan'dan Türkiye'ye davet ettiği bir kişiye vize verilmediğini söyleyen İmamoğlu, bu olaydan ötürü Ankara'yı suçladı. Konuyu Atinalı mevkidaşının kendisine anlattığına işaret eden İmamoğlu, "Değerli dostum Kostas'ı üzen şey bizi de üzmüştür" dedi. 

"Ege'de barışa ihtiyaç vardır. Değerli dostum Kostas 'Yolumuz Atatürk ve Venizelos'un yoludur' demiştir. Ben de o sözlerin altına imzamı atıyorum" diyen İBB Başkanı, önümüzdeki haftalarda Kostas Bakoyannis'le birlikte İzmir'de Tunç Soyer'i ziyaret edeceklerini söyledi. 

"Farklı dallarda yetişen yapraklar olsak da köklerimiz birdir" diyen İmamoğlu, "Hepimiz aynı ağacın, sevgi tohumlarıyla büyüyen barış ve kardeşlik ağacının parçaları olduğumuzu asla unutmayalım" diye konuştu. 

Ekrem İmamoğlu'na Atina ziyaretinde Kostas Bakoyannis eşlik etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!