banner2

Ekrem İmamoğlu İngiliz büyükelçiden ne istedi? 3 saate sığacak çok konu var

İstanbul halkının kar altında esaret yaşamasını umursamayıp İngiliz büyükelçisiyle 3 saat sürecek görüşmeye koşan Ekrem İmamoğlu'nun Chillcott'tan ne istediği merak konusu.

Gündem 26.01.2022, 11:45 26.01.2022, 17:23
Abone ol
Ekrem İmamoğlu İngiliz büyükelçiden ne istedi? 3 saate sığacak çok konu var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 24 Ocak 2022 akşamı Rumelikavağı'ndaki Balıkçı Kahraman'a kar küreme araçlarıyla konvoy halinde geldi. 25 gün önceden alınmış randevu kapsamında saat 17:47'de restorana giren İmamoğlu ve eşi, saat 20:49'a kadar burada kaldı. İngiltere Büyükelçisi Dominic Chillcott'la ailece rakı-balık ziyafeti ve uzunca bir sohbete 3 saat harcayan İmamoğlu, İstanbul kar altında felaket yaşarken randevusunu iptal etmeyi aklından bile geçirmedi. 

Skandalın ortaya çıktığı andan itibaren milyonlarca vatandaşın zihnine aynı soru takıldı: 

  • İmamoğlu, İngiliz Büyükelçi ile ne görüştü? 
  • İstanbul kar esareti altındayken bir belediye başkanını 3 saat boyunca o masada tutacak kadar önemli olan konu neydi?

İNGİLİZLERLE BİR AYDA ÜÇÜNCÜ TEMAS

İşin ilginç yanlarından biri, İmamoğlu'nun İngilizlerle bir ay içerisinde tam 3 kez buluşmuş olmasıydı. 7 Aralık 2021'de Büyükelçi Chilcott ile İBB'de bir görüşme gerçekleştiren İmamoğlu, misafirini kapıya kadar ihtimamla uğurlamıştı. İmamoğlu, Balıkçı Kahraman'daki buluşmadan 3 gün önce ise (21 Ocak) İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Kenan Poleo ile görüşmüştü. Ardından 24 Ocak akşamındaki meşhur balık ziyafeti geldi. 

BU KONUDA AKŞENER'LE YARIŞIYOR 

İmamoğlu, elçilerle görüşme konusunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le yarış halinde. Akşener de kasım-aralık dönemindeki 1,5 aylık sürede eski ABD Büyükelçisi David M. Satterfield ile tam 4 kez biraraya gelmişti. Akşener'e görüşmelerde, Türk askerinin Libya'daki varlığına ilişkin sırların ortaya dökülmesini isteyen İYİ Parti'li Ahmet Kamil Erozan eşlik etmişti. 

Millet İttifakı aktörlerine son dönemde yabancı ülke temsilcilerinin yoğun ilgi göstermesi dikkat çekiyor. 2023 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu ile adaylık çekişmesine giren Ekrem İmamoğlu'nun İngiliz elçilerle ardı ardına yürüttüğü temasların bununla ilgili olduğu sanılıyor. 

Balıkçı Kahraman buluşmasına ilişkin haberleri uzun süre doğrulamaktan kaçınan İmamoğlu, gelen baskıların ardından sözkonusu yemeği kabul etmek zorunda kaldı. İmamoğlu yemekte ne konuşulduğuna ilişkin hiçbir detay vermediği için bazı tahminlerde bulunabiliriz.

KİTLELERİ BİR YALANIN PEŞİNDE SÜRÜKLEMEK

Rakı-balık ziyafetinde yemeğin tüketildiği maksimum ilk bir saatin ardından, kalan 2 saat boyunca Büyükelçi Chillcott, ABD ve İngiltere'nin 'kimyasal silah' yalanıyla Irak'ı işgal ettikleri dönemde yaptıklarından bahsetmiş olabilir. 2003 yılındaki işgal sürecinde İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Irak Politika Birimi'ni yöneten Chillcott, George W. Bush-Tony Blair ikilisinin tüm dünyayı kandırmak için nasıl bir illüzyona imza attıklarını, bunda bir istihbaratçı olarak kendisinin de payı bulunduğunu gururla dile getirmiş olabilir. 

Kitleleri büyük bir yalanın peşinden nasıl koşturduğunu tecrübeleriyle paylaşan Chillcott'u İmamoğlu'nun dikkatle dinlediğine kesin gözüyle bakılıyor. Tiyatro ve müziğe özel bir ilgisi olan İngiliz elçi 3 saat boyunca İmamoğlu çiftine eğlenceli dakikalar yaşatmış olabilir. 1985-1988 yılları arasında Ankara'da istihbaratçı sıfatıyla görev yaptığı dönemde karşılaştığı ilginç olayları da aktarmış olabilir. 

Chillcott ne anlatırsa anlatsın, herkes, o saatlerde kar esareti altındaki İstanbul halkını umursamayan İmamoğlu'nun İngiliz elçiden ne talep ettiğini merak ediyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!