banner2

Ekrem İmamoğlu ile Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy arasında gergin anlar! 'Bu tavırlar devlet geleneğine uygun değil'

CHP'li İBB'nin Abdi İpekçi Spor Kompleksi inşaatını durdurması hakkında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında tartışma yaşandı. Arısoy, İmamoğlu'na tepki göstererek davranışının devlet geleneğine uygun olmadığını belirtti.

Gündem 07.07.2022, 15:04 07.07.2022, 15:57
Abone ol

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Abdi İpekçi Spor Salonu inşaatının İBB tarafından mühürlenmesi gerilime sebep oldu. 

İBB ÜSTÜNE DÜŞENİ YERİNE GETİRMEDİ

Konu hakkında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Abdi İpekçi Spor Kompleksinin inşaatının durdurması haksızdır. Para cezası uygulamasının bir dayanağı yoktur. İBB'nin projede üzerine düşen sorumlulukları vardır. Maalesef bunları yerine getirmemiştir. İnşaat çalışması sırasında yeşil alan tahribatı yapılmamıştır. Esasen ortada tahrip edilecek bir yeşil alan da yoktur. Proje tamamlandığında 22 bin metrekarelik yepyeni bir yeşil alanımız olacak" ifadelerini kullandı. 

Arısoy konuşmasında alınan kararın haksız bir karar olduğunu ifade ederken, kendisinden sonra sözü İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı aldı. 

İBB HUKUKA AYKIRI BULMUŞ 

Balyalı, yaptığı konuşmada, "Yenileme avan projelerinin onaylama yetkisinin İBB'dir. Bizim görüşümüze göre hukuka uygun olmayan bir süreç işlemiştir. Mevzuattaki eksiklikler, hukuka aykırılıklar, idaremizin bürokratları tarafından değerlendirilmiş ve böyle bir sonuca varılmıştır. Bunun karşılığında da bir yaptırım uygulanmıştır. Bu anlamda bu karmaşa yaşanmıştır" diye konuştu. 

1,5 YIL SONRA REDDEDİLDİ 

Yaşanan adaletsizliği Ekrem İmamoğlu'na ifade eden Arısoy, "Eylül 2020'de gönderdiğimiz planlar Nisan 2022'de neden reddedildi. 1,5 yıl sürdü. İşin sahibi Gençlik ve Spor Bakanlığı, ben paydaşıyım. Benim ruhsat verdiğim yeri mühürlediniz." sözlerini kullandı. 

'BU TAVIR DEVLET GELENEĞİNE AYKIRI'

Diğer yandan İmamoğlu'nun Arısoy'a karşı saldırgan tavırları kameralara yansıdı. Kameralar karşısında Belediya Başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanının devlet geleneğine aykırı bir şekilde müzakere etmesinin yanlış olduğunu belirten Arısoy, İmamoğlu'nun meseleyi değerlendirme tavrını eleştirdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!