Ekmek fiyatları artık artmayacak: Karadeniz'den 6 aydır ilk kez buğday geçti

Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye'nin gözetiminde yapılan anlaşma sonrası Karadeniz'den ilk kez buğday yüklü bir gemi geçti. 3 bin ton yük taşıyan Sormovski, işgalin başladığı 24 Şubat'tan beri Karadeniz'den buğday geçiren ilk gemi oldu.

Gündem 15.08.2022, 00:17 15.08.2022, 03:10
Abone ol
Ekmek fiyatları artık artmayacak: Karadeniz'den 6 aydır ilk kez buğday geçti

Türkiye ve Birleşmiş Milletler gözetiminde Rusya ile Ukrayna arasında imzalanan tahıl sevkiyat anlaşması sorunsuz devam ediyor. Ukrayna limanlarından demir alan tahıl yüklü gemiler önce Türkiye'nin Karadeniz ve Marmara kıyılarında denetleniyor, ardından Boğazlar'ı geçip Ege'ye ulaşarak yükünü dünya piyasalarına ulaştırıyor. 

Tahıl yüklü ilk geminin limandan ayrılıp seyre çıktığı 2 Ağustos 2022 tarihi, gıda krizi yaşanacağı endişesi taşıyan dünyaya rahat bir nefes aldırmıştı. O tarihten bu yana Ukrayna'dan hareket eden gemilerin depoları mısır, ayçiçek yağı, ayçiçek küspesi gibi ürünlerle doluydu. 

EKMEK FİYATLARINI DOĞRUDAN İLGİLENDİRİYOR

Ekmek fiyatlarını doğrudan ilgilendiren stratejik ürün konusunda ilk sevkiyat ise 14 Ağustos tarihi itibariyle gerçekleşti. Ukrayna buğdayını taşıyan Sormovski gemisi, 24 Şubat'ta başlayan Rus işgalinden buyana Karadeniz'den ilk kez buğday geçirerek bunu İstanbul'a ulaştırdı. 

Ukrayna'nın Çornomorsk Limanı'nda 3 bin ton buğdayla yüklenen gemi, Karadeniz yolculuğunu güven içinde tamamlayıp İstanbul'a geldi. Boğazı geçip rıhtıma yanaşan Sormovski, ekiplerinin incelemesinin ardından yoluna devam etti. 

Şimdiye dek Ukrayna limanlarından Türkiye'ye ulaşan gıda yüklü gemilerin sayısı böylece 18'e ulaştı. Gemilerin her biri 3 bin ton ile 50 bin ton arasında gıda yükü taşıyabiliyor. Buğday sevkiyatının önümüzdeki günlerde artarak devam etmesi bekleniyor. 

Gemiler şimdiye dek 379 bin ton mısır, 6 bin ton ayçiçek yağı, 3 bin ton ayçiçeği tohumu, 11 bin ton soya fasulyesi ve 3 bin ton küspe taşıdı. Bu rakama son olarak 3 bin tonluk buğday da eklendi. 

Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı devletlerinden Rusya ile Ukrayna arasında savaş çıkınca tahıl krizinin yaşanacağı, kıtlık başlayacağı, gıda fiyatlarının anormal ölçüde artacağı şeklinde endişeler her yanı sarmıştı. 

BUĞDAY İHRAÇ EDEN ÜLKELER SIRALAMASI 

2021 verileri itibariyle Rusya, 37 milyon tonu aşkın buğday ihracatıyla dünyanın bir numaralı ülkesi konumunda. Ukrayna ise 18,1 milyon tonluk ihracat rakamıyla 5. sırada bulunuyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!