banner2

EGM'den kahreden rapor! Deprem sonrası bakın kaç kişinin kimliği tespit edilemedi

EGM'den depremden sonra kimliği belirlenemeyen vatandaşlarla ilgili "33 çocuk ve 2 yetişkin olmak üzere toplamda 74 vatandaşımızın kimlik tespit çalışmaları devam etmektedir." şeklinde açıklama yapıldı. Ayrıca Şu an mezarlarının bilindiği ancak kimliklendirilemeyen 1297 civarı vatandaş var.

Gündem 25.03.2023, 11:14 25.03.2023, 11:46
Abone ol
EGM'den kahreden rapor! Deprem sonrası bakın kaç kişinin kimliği tespit edilemedi

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli çifgte felaketin üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçerken hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bini aştı. Deprem sonrası 74 vatandaşın kimlik tespit çalışmaları devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonuçlarının tüm yönleriyle araştırılması, depreme dirençli yapı stokunun oluşturulması ve kentsel dönüşüm uygulamalarının etkinliğinin artırılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı.

77 BİN 375 POLİS GÖREV YAPIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Vedat Mercan, komisyonda sunum gerçekleştirdi. Mercan sunumunda, şu anda bölgede toplamda 77 bin 375 emniyet personelinin görev yapmakta olduğunu aktardı. Mercan ayrıca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde toplamda 216 personelin hayatını kaybettiğini bildirdi.

1297 KİŞİNİN KİMLİĞİ TESPİT EDİLEMEDİ

Komisyon Başkanı Eroğlu'nun, depremde ölen vatandaşlardan kimliği tespit edilemeyenlerin sayısına ilişkin sorduğu soruya Mercan, şu yanıtı verdi;

"Şu anda bizim DNA örneği aldığımız, mümkünse, imkanı varsa parmak izi örneği aldığımız ve yerlerini bildiğimiz; şu an mezarlarını bildiğimiz ancak kimliklendiremediğimiz 1297 civarı vatandaşımız var. Bunların kimliklendirme çalışmaları halen devam etmekte. Bölgede hem jandarma hem polis bölgesi olarak 305 şahsın kayıp olduğuyla ilgili ihbar tarafımıza yapılmış ve değerlendirme yapılmaktadır"

74 VATANDAŞIN KİMLİK TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Deprem bölgesinde kimliği belirlenemeyen çocuklarla alakalı da son verileri paylaşan Mercan, "Halen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kurumlarında bakım ve gözetim altında 39 çocuk, Sağlık Bakanlığı kurumlarında da tedavisi devam eden 33 çocuk ve 2 yetişkin olmak üzere toplamda 74 vatandaşımızın kimlik tespit çalışmaları devam etmektedir. Bu 72 çocuktan 56'sı 0- 1 yaş arasıdır. Diğer geri kalan 2 yetişkinin 1'i İstanbul'da, 1'i Ankara'da. 1'i kendisini ifade edemeyecek kadar yaşlı durumda, diğeri de yoğun bakımda halen bilinci kapalı va ziyette tedavi görmektir, bunun için kimlikleri tespit edilememiştir" dedi.

'316 ŞAHIS TUTUKLANDI'

Deprem sonrasında yıkılan binaların inşaatında ihmali ve kusuru nedeniyle sorumlu bulunan müteahhit, yapı denetim yetkilisi, mimar, mühendis ve benzeri şahıslara yönelik yürütülen soruşturmalar hakkında da bilgi veren Mercan, "Bu konuda 1121 şahıs hakkında işlem yapılmış, 316 şahıs tutuklanmış, 380 şahıs adli kontrol kararıyla serbest bırakılmış ve tahkikatları devam etmektedir. Siber suçlarla ilgili olarak da provokatif paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 1194 hesap yöneticisi tespit edilmiş, 185 şahıs gözaltına alınmış, 74 şahıs adli kontrol şartıyla serbest kalmış, 48 şahıs tutuklanmıştır. 157 hesap yöneticisinin yurt dışında olduğu, 203 hesap yöneticisinin ise deprem bölgesinde ikamet ettiği tespit edilmiştir" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!