banner2

Ege Kıyılarında deniz suyu 60 metre çekildi! 'Depremle ilgisi var mı' sorusuna yanıt

Ege Denizi'nde suyun çekilmesi sonrası bölge halkı paniğe kapıldı. Uzmanlar, çekilmenin uzun süre etkili olan lodostan kaynaklandığını belirtti. Ayrıca uzmanlar, çekilmenin depremle bir ilişkisinin olmadığını ifade etti.

Gündem 21.02.2023, 14:31 21.02.2023, 14:57
Abone ol
Ege Kıyılarında deniz suyu 60 metre çekildi! 'Depremle ilgisi var mı' sorusuna yanıt

Ege kıyılarının bazı noktalarında deniz suyunda çekilme yaşandı. Kahramanmaraş merkezli çifte deprem öncesi suların çekilmesi bölge halkını tedirgin etti. Suların çekilmesi üzerine uzmanlardan konuya ilişkin değerlendirme geldi.

Su çekilme olayının doğal olduğunu belirten Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, her sene şubatın ikinci yarısı ile mart sonu arasında görülebildiğini ifade etti.

Poyraz rüzgarının bu dönemde sert ve 7 - 8 günü bulan uzun sürelerce estiğini belirten Yaşar, şu ifadeleri kullandı;

"Bu rüzgar Marmara'dan Muğla'ya kadar olan Ege'nin suyunu Afrika'ya doğru şişirir. Özellikle Burhaniye, Seferihisar gibi sığ yerlerde çekilme 100 metreye kadar ulaşır ve hemen fark edilir. Geçen sene 20 Mart'ta o kadar çekilmişti ki İzmir'de vapur seferleri iptal olmuştu. Şu anda 60 santimetre kadar çekildiğini gözlemliyoruz." 

''KORKULACAK BİR ŞEY YOK''

Prof. Dr. Doğan Yaşar, poyrazın tersi olan lodosun ise güneyden kuzeye su bastığını, bu nedenle şiddetli lodosun Ege kıyılarında zaman zaman deniz taşmasına neden olabildiğini kaydederek, "Görülen su çekilmesinin sismik olaylarla ilgisi yok. Tamamen meteorolojik. Korkulacak bir şey yok." şeklinde konuştu.

''DEPREMLE BİR İLİŞKİSİ YOK''

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gündüz ise İzmir Körfezi'nde su çekilmesinin her yıl tekrarlanan bir olay olduğunu hatırlattı.

Poyrazın yanı sıra atmosfer basıncındaki mevsimsel değişikliklerin de su çekilmesine neden olduğunu anlatan Gündüz, körfezdeki su seviyesi istasyonunun ocak ayı sonundan bu yana düşüş eğiliminde olduğunu söyledi.

Gündüz, çekilmenin kış mevsimi sonuna doğru biteceğini dile getirerek, "Bunun depremle ilişkisi yok. Depremden önce denizde çekilme olur algısı yanlış." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!