banner2

Economist'ten müzmin muhalefeti üzecek analiz: Erdoğan'a karşı kazanmaları zor

İngiliz dergisi The Economist, Türkiye'deki seçimlerle ilgili çarpıcı bir analiz yayınladı. Yazıda, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a karşı kazanma ihtimalinin düşük olduğu, diğer olası adayların da zayıf noktalarının bulunduğu belirtilirken Kılıçdaroğlu'nun seçilememe ihtimaline dikkat çekildi ve "Bir konuşmacı olarak Erdoğan ile kıyaslanamaz." görüşüne yer verildi.

Gündem 16.01.2023, 18:57 16.01.2023, 18:57
Abone ol
Economist'ten müzmin muhalefeti üzecek analiz: Erdoğan'a karşı kazanmaları zor

Türkiye'de seçimlere kısa bir süre kaldı. Ancak altılı masa henüz Cumhurbaşkanı adayını çıkarabilmiş değil.

ECONOMIST'TEN ÇARPICI ANALİZ

Türkiye'deki seçimler uluslararası arenada oldukça yakından takip ediliyor. Londra merkezli The Economist dergisi, "Muhalefet kazanmalı ama önünde engeller var" başlıklı bir analiz yayınladı.

Analizde, muhalefetin kendi içinde birtakım sorunlar yaşadığı belirtilerek, "Seçimlere sadece aylar kalmışken, Millet İttifakı hâlâ cumhurbaşkanlığı için ortak bir aday çıkarmadı." denildi.

'MUHALEFET İÇİNDE ÇATLAKLAR KENDİNİ GÖSTERİYOR'

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aday olmaya kararlı görünüyor, ancak İyi Parti Lideri Meral Akşener'in tepkisiyle karşılaşıyor." denilerek, "Muhalefet içindeki çatlaklar kendini gösteriyor." ifadesi kullanıldı.

'ERDOĞAN İLE KIYASLANAMAZ'

Kılıçdaroğlu'ndan "yetenekli bir yönetici" şeklinde bahsedilen söz konusu yazıda, CHP Lideri'nin seçilememe ihtimaline dikkat çekildi ve "Bir konuşmacı olarak Erdoğan ile kıyaslanamaz." görüşüne yer verildi.

Erdoğan'a işaret edilen derginin analizinde, "Türk liderin mitingleri bir rock konseri havasında. Kılıçdaroğlu'nunki ise ocakbaşı dersi gibi gelebilir." notu paylaşıldı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ'IN ZAYIF NOKTASI VAR

Adaylık için isimleri geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, böyle bir durumda görevlerinden istifa etmesi gerektiği anımsatıldı.

İstifaları halinde bu iki belediyenin kontrolünün AK Parti'ye geçmesi olasılığına değinilerek, ayrıca İmamoğlu'nun ve Yavaş'ın zayıf noktası olduğu kaydedildi.

'YILDIZI SÖNDÜ'

Konuya ilişkin, "İmamoğlu'nun yıldızı 2019'daki zaferinin ardından çoktan söndü." denildi. "Sert bir milliyetçi" olarak tanımlanan Yavaş'ın ise HDP'li seçmenlerden oy almasının zor olduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!