Yandex Metrica

E-devlet şifreleri ele geçirildi! Umreye giden 2 bine yakın kişiye akla gelmeyecek tuzak!

E-devlet şifreleri ele geçirildi! Umreye giden 2 bine yakın kişiye akla gelmeyecek tuzak!

Umreye giden 1356 kişinin kimlik bilgileri ve e-Devlet şifreleri akıl almaz bir tuzakla ele geçirildi. Dini ibadetlerini yerine getirmek amacıyla bir tur firmasıyla anlaşıp umreye giden bu kişilerin bir kısmı yurt dışından aldıkları telefonları pasaportlarına işletmek istediğinde, önceden telefon işletilmiş olduğunu fark edip, savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Gündem

07.06.2024, 15:50

Haklarında açılan davayla birlikte pasaportlarına yurt dışından getirilen telefonları işleten sanıklar PTT memuru Bilal Karabiber 7 yıl 4 ay 22 gün, Ahmet Çelikkaya ise 5 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Başıboş köpeklere yönelik kanun teklifi komisyonda! CHP, DEM ve İYİ Parti'den ortak provokasyon! Acılı anne ve babanın üzerine yürüdüler Başıboş köpeklere yönelik kanun teklifi komisyonda! CHP, DEM ve İYİ... Haberi Görüntüle

1356 KİŞİYE AKIL ALMAZ TUZAK 

Dini ibadetlerini yerine getirmek amacıyla bir tur firmasıyla anlaşıp umreye giden 1356 kişiden bir kısmı yurt dışından aldıkları telefonları pasaportlarına işletmek istediğinde, önceden telefon işletilmiş olduğunu fark edip, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Dışişlerinden İsrailli bakana tepki: 'İktidardaki ömrünü uzatmaya çalışmakta' Dışişlerinden İsrailli bakana tepki: 'İktidardaki ömrünü uzatmaya çalışmakta' Haberi Görüntüle

E-DEVLET ŞİFRELERİ ELE GEÇİRİLDİ 

Araştırmalarda Hatay'da PTT acenteliği yapan Ahmet Çelikkaya’nın aynı dönemde umreye giden 1356 kişinin kimlik bilgilerini ele geçirdiği belirlendi. Serinyol PTT şubesinde görevli Bilal Karabiber'in ise kendisine liste halinde verilen bu bilgileri kullanarak, sistemden e-Devlet şifrelerini aldığı tespit edildi. 

Son dakika: Bakan Fidan'dan 'Suriye ile normalleşme' açıklaması Son dakika: Bakan Fidan'dan 'Suriye ile normalleşme' açıklaması Haberi Görüntüle

"PASAPORTUMA BAŞKA TELEFON İŞLETİLMİŞ"

İddianamede ifadesine yer verilen mağdurlardan Abdulkadir A., 2018 Aralık'ta umreye gittiğini söyleyerek "Umre dönüşünde telefon aldım. Suudi Arabistan'dan almış olduğum telefonu pasaportuma işleyecektim. Sonra anladım ki pasaportuma başka bir telefon işletilmiş. Almış olduğum telefonu pasaportuma işletemedim, telefon elimde kaldı" dedi.

Raziye D. ise umreye gittiğinde oradan herhangi bir malzeme getirmediğini ifade ederek, "İddianamede geçen olaydan haberim yoktu, ancak bana tebligat ulaştıktan sonra oğlum, benim e-Devlet sistemime giriş yaptı ve üzerime 2 tane telefon işletildiğini tespit etti. Ben herhangi bir telefon almadım ve pasaportuma telefon işletmedim" dedi.

Bakan Tunç'tan İzmir'deki elektrik akımı faciasına ilişkin açıklama: 'Sorumluların gözünün yaşına bakmayacağız' Bakan Tunç'tan İzmir'deki elektrik akımı faciasına ilişkin açıklama: 'Sorumluların gözünün... Haberi Görüntüle

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER 

Sanıklar Ahmet Çelikkaya ve Bilal Karabiber ise konuyla ilgili bilgilerinin olmadığını söyleyerek, üzerlerine atılı suçu kabul etmedi. Hatay 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada sanık Bilal Karabiber'e, 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek' suçlarından 7 yıl 4 ay 22 gün, sanık Ahmet Çelikkaya'ya ise 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek' suçundan 5 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Kararın gerekçesinde sanık Ahmet Çelikkaya'nın mağdurların kimlik bilgileriyle bir cep telefonunu PTT memuru sanık Bilal Karabiber'e verdiği, sanığın bu bilgileri kullanarak e-Devlet şifresi talebinde bulunduğu, gerekli onay kodunun da kendisine verilen telefona geldiği belirtildi. Sanığın, onay kodunu sisteme girmesiyle mağdurlara e-Devlet şifrelerini temin ettiği ve sanıkların şifre başına bir GSM operatörü bayi işleten başka birinden 10-15 lira aldıkları belirtildi. Sanıkların 26 Aralık 2018'den 16 Ocak 2019'a kadar mağdurların kişisel bilgilerini kullanıp e-Devlet şifrelerini aldıkları ve karşılığında menfaat temin ettikleri aktarıldı.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

1

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading