banner2

Düzce depremi beklenen İstanbul depreminin öncüsü mü? Uzman isimden merak edilen soruya yanıt

Düzce depremi sonrası herkesin aklında aynı soru var. Beklenen İstanbul depreminin öncüsü mü? Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Bu gece yaşanan, beklenen büyük İstanbul depreminin öncüsü değil.'' şeklinde açıklama yaptı.

Gündem 23.11.2022, 07:51 23.11.2022, 09:00
Abone ol

AFAD verilerine saat 04.08'de merkez üssü Düzce'nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında olduğu çok sayıda şehirde hissedildi. Düzce Adliyesi'nde hasar meydana geldi. Depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor. Depremde panikle dışarı çıkan vatandaşların bekleyişi sürüyor.

YARALI SAYISI 46

AFAD, Gölyaka'daki depremde Düzce'de 37, İstanbul’da 1, Zonguldak'ta 6, Sakarya'da 1 ve Bolu'da 1 olmak üzere 46 kişinin yaralandığını açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TALİMAT

Türk Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşların tüm ihtiyaçlarının giderilmesi doğrultusunda talimat verdiğini bildirdi.

SOYLU: CAN KAYBIMIZ YOK

Düzce'de incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Şu anda herhangi bir can kaybımız söz konusu değil. Köylerdeki taramalarımız devam ediyor. Şu ana kadar intikal etmiş bir olumsuz bilgi yok. Söylediğim gibi birkaç köyde ahır yıkılması söz konusu. Depremin olduğu 04.08'den itibaren Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgi arz ettik. Hem 4,5 hem ondan sonraki yarım saatlik süreler içerisinde. Sayın Cumhurbaşkanımız aynı zamanda valilerimizle de görüşüp, kendilerinden illeri ile ilgili bilgileri aldılar. Bir elektrik kesintisi var. Bunların önemli bir bölümü kontrollü kesintiler. Mahalle mahalle, yavaş yavaş kontrollü bir şekilde veriliyor" şeklinde açıklama yaptı.

BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNİN ÖNCÜSÜ MÜ?

Düzce depremi sonrası herkesi aklında aynı soru var. Beklenen İstanbul depreminin öncüsü mü? Halk TV'de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına bağlanan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy açıklamada bulundu. Şükrü Ersoy, "Bu en az 1 hafta 10 gün sürebilir. Buna hazır olmak gerekiyor. Hissetmek ve yıkım aynı şey değil. Bu beklenen İstanbul depreminin öncüsü değil. Biz Marmara’da 7 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Daha doğuda. Şu an öyle bir depremden söz etmiyoruz. İstanbul'da beklediğimiz depremin yeri ayrı.'' dedi.

''MARMARA DEPREMİ YIKICI OLABİLİR''

''İstanbul'un 1 yıl içinde 7'den büyük 2 deprem oluşturma kapasitesi var.'' diyen Şükrü Ersoy, ''Artçı depremlerden sonra biraz daha farklı yorumlar yapma şansımız olabilir. Ne tarafa doğru kayıyor. Düzce'nin şöyle bir avantajı var hayli büyük bir deprem yaşadığı için binalarda onarım falan var. Marmara Depremi çok yıkıcı olabilir, uzun süre bunun altından kalkmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle çok hazırlıklı olmamız gerekir. Bu deprem elbette önemli bir deprem ancak İstanbul'daki depremi tetikleyebilecek bir deprem değildir. İstanbul'un 1 yıl içinde 7'den büyük 2 deprem oluşturma kapasitesi var.'' ifadelerini kullandı.

OKAN TÜYSÜZ: 700 BİN TON DİNAMİTİN PATLAMASINA EŞDEĞER

Jeolog Okan Tüysüz Prof Dr. Okan Tüysüz ise yaptığı açıklamada "Aşağı yukarı 700 bin ton civarında bir dinamitin patlamasına eşdeğer bir enerjinin bu deprem vasıtasıyla boşaltıldığını gösteriyor. Dolayısıyla oldukça kuvvetli bir deprem. Yüzeye yakın bir deprem, 7 kilometre ile 3.5 kilometre arasında derinlik değerleri veriliyor. Yüzeyde hissedilmesinin önemli nedenlerinden biri" ifadelerini kullandı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!