banner2

Dünyanın gözü İstanbul'da! Tahıl krizini çözecek imza atılıyor

Son dakika haberleri... Tahıl koridoru için imzalar atılıyor. Tüm dünyanın gözü İstanbul’da. Dolmabahçe'deki törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılıyor.

Gündem 22.07.2022, 16:40 22.07.2022, 17:10
Abone ol

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası tüm dünyayı etkileyen tahıl krizinin çözümüne yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürülen faaliyetler meyvesini vermeye başladı ve kriz bugün çözülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni için Dolmabahçe Ofisi'ne geldi.

BAKAN AKAR ŞOYGU İLE GÖRÜŞTÜ

Akar, Türkiye'nin gayretleriyle ortaya çıkan tahıl sevkiyatına yönelik mutabakatın imza töreni için İstanbul'a gelen Şoygu ile Kalender Kasrı'nda görüştü.

İkili ve bölgesel savunma, güvenlik konularının ele alındığı toplantıda, Bakan Akar tarafından Ukrayna'da acil ateşkese olan ihtiyaç bir kez daha vurgulanırken, tahıl ve gıda malzemelerinin denizden emniyetle sevkine yönelik çalışmalara katkılarından dolayı Şoygu'ya teşekkür edildiği bildirildi.

İMZALAR ATILIYOR

Tahıl koridoru için imzalar bugün atılıyor. Dünyanın gözü İstanbul’da olacak. Rusya ve Ukrayna mutabakata vardı, iki ülkenin tahılının dünya pazarlarına satılması konusunda pürüzler giderildi ve nihai metin yazıldı. O metne imzaların atılacağı İstanbul’daki törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de katılacak. Tahıl sevkiyatı anlaşması imza töreni 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl koridoru anlaşmasında gelinen son noktaya ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki diplomatik çabalarımız sonuç veriyor. Tüm dünyayı etkileyen gıda krizinin çözümü için ilk adımı yarın BM Genel Sekreteri, Rusya ve Ukrayna heyetleriyle birlikte İstanbul’da atacağız. İhtilafın çözümü için çabalarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

UKRAYNA'DAN ŞARTLI DESTEK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, tahıl koridoru anlaşmasını, ülkenin güney bölgesinin ve Karadeniz'deki askeri birliklerinin güvenliği garanti altına alınırsa destekleyeceğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!