banner2

Dünyanın en yüksek kuleli projelerinden Çanakkale Köprüsü'nde muhteşem detay!

Rekor sürede yapılan Çanakkale Köprüsü 10 gün sonra bitiyor. 3.1 milyar euroya mal olan proje 11 yıl sonra devlete iade edilecek. Devasa köprü, deniz seviyesinden 318 metre. İlginç bir detay da köprü için deniz altında 15 katlı bir bina inşa edilmiş durumda. Çanakkale Boğazı, köprü ile 6 dakikada geçilebilecek.

Gündem 09.02.2022, 09:13 09.02.2022, 10:41
Abone ol
Dünyanın en yüksek kuleli projelerinden Çanakkale Köprüsü'nde muhteşem detay!

Dünyanın en yüksek kuleli projelerinden, İstanbul Boğazı geçişine yeni alternatif oluşturacak, Batı-Doğu aksı üzerindeki trafik yükünü Marmara Denizi'nin güneyine dengeleyecek, dünyanın en uzun orta açıklıklı, en büyük ağır kaldırma operasyonu yapılan köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü 4 yıl gibi rekor sürede tamamlandı. Projeye pandemi süresince de ara verilmedi.

PROJEDE SONA GELİNDİ

Böylece, Kınalı- Savaştepe Otoyolu, Malkara-Çanakkale otoyol kesimleri ve köprü dahil 90 kilometreyi bulan projede 10 günlük iş kaldı. Son asfalt atıldıktan sonra köprü açılabilecek durumda. 

KÖPRÜ 11 YIL SONRA DEVLETE İADE EDİLECEK

Sabah'ın aktardığı habere göre, 3.1 milyar euroya mal olan projede devletten tek bir kuruş çıkmadı. Köprü, 11 yıl sonra devlete iade edilecek.

GÜNEY KORE BAŞBAKANI GELECEK

Projenin yapımını üstlenen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, 26 Şubat'ta açmak için hazırlık yapıldığını belirterek, "Güney Kore'ye mektup yazdık. Başbakan gelecek. Cumhurbaşkanlığı'ndan tarih bekliyoruz" dedi. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ise 11 yıl sonra devlete iade edileceğini söyledi.

DENİZİN ALTINDA 15 KATLI BİR BİNA İNŞA EDİLMİŞ DURUMDA

Temeli 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan köprü, kırmızı kuleleriyle havalimanına inerken sizi selamlamaya başlıyor… Şimdiden dünyanın 'ilk'leri arasında yerini aldı… Açıldığında dünyanın en yüksek kulesine sahip ve en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacak. Asya ve Avrupa yakasındaki kulelerin yüksekliği deniz seviyesinden itibaren 318 metre. Bu haliyle Fransa'daki Eyfel Kulesi'ni geçti. Bunlar görünen kısmı… Denizin altında 15 katlı bir apartman büyüklüğünde inşaat yapılmış.

DENİZİN DİBİNDE DEVASA ÇELİK KAZIKLAR  YERLEŞTİRİLDİ

Daelim, Limak, SK, Yapı Merkezi'nin kurduğu Çanakkale Otoyol ve Köprü İnşaat Şirketi İcra Kurulu Üyesi Reşit Yıldız anlattı: Köprünün ayaklarını oluşturan kuleler yapılmadan önce Belçika'dan bir gemi getirtilmiş… Zemin temizlenmiş. Kuru havuzda yapılan her biri 84x73 metre ebatında futbol sahası büyüklüğünde, 65 bin ton ağırlığında, kule altına gelecek kesonlar suya batırılmış. Denizin dibine toplam 368 çelik kazık yerleştirilmiş. Çanakkale Boğazı, köprü ile 6 dakikada geçilebilecek.

DEPREME VE RÜZGARA DAYANIKLI BİR ŞEKİLDE OLUŞTURULDU

Deprem riski nedeniyle kule temelleri çelik kazıklarla güçlendirilip, tonlarca ağırlığında batırma kesonlar kullanılırken, araçların geçişini kolaylaştırmak için köprünün iki yanına özel malzemeden rüzgârlıklar yerleştirilmiş… Gidişgeliş arasındaki 9 metrelik orta refüj boşluğu da Türkiye'de bir ilk...

GEÇİŞ ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

Kovid, tedarik zincirindeki aksamalar ve yükselen maliyetler nedeniyle başlangıçta öngördükleri rakamların üzerine çıktıklarını söyleyen Özdemir, "Projenin maliyeti 3 milyar euro olacaktı. Bu rakam 3.1 milyar euroyu geçecek. Bunun 2.2 milyarı kredi, ortaklar olarak başlangıçta 900 milyon euro koyduk. Ancak şu anda ilave 300 milyon euro maliyet oluştu. Bunu 4 ortak olarak ödeyeceğiz. Şunu da söyleyeyim, kim olursa olsun, bu otoyolu ve köprüyü 3.1 milyar eurodan daha aşağıya yapamazdı. Bu kadar iddialıyım" dedi. Peki ya ücret? Şu anda söylenen rakam 15 euro… Ancak Ebru Özdemir bu konuda yeniden çalışma yapıldığı mesajını vererek, şöyle dedi: "Belirlenecek rakamın işletme giderlerinin de altında olmaması lazım. Çalışıyoruz, alınan para kredi ödemesine gidiyor. Yap-İşlet-Devret modeli Türkiye'de çok tartışılıyor. Ama bu şekilde işler hem kaliteli hem de kısa sürede yapılıyor. Dolayısıyla modelde sıkıntı yok. Ani devalüasyon nedeniyle geçiş ücretleri pahalı geliyor."

DENİZ ALTINDAKİ İNŞAATA 1 MİLYON EURO HARCANDI

Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ise "Burası bir film stüdyosu gibi… Makyajcısı, sesçisi, ışıkçısı hep beraber çalıştık. 15 ülkeden çalışanımız var. 12 bin kişi görev yaptı" dedi. Projenin inşaat dönemi çıktıktan sonra 11 yıl işletileceğini söyleyen Arıoğlu, "Sonrasında burayı devlete geri vereceğiz. 11 yıl sonunda başabaş çıkacağız" diye konuştu. Deniz altındaki inşaat çalışmalarına değinen ÇOK A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Ebrunur Kapucu Yıldız da maliyetin 1 milyar eurosunun denizin altındaki inşaata gittiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!