banner2

Dünya medyası gözünü Türkiye'ye çevirdi! Erdoğan’ın yemin töreni yakından takip ediliyor!

28 Mayıs'ta sandık başına giden vatandaşlaar Cumhurbaşkanlığı görevi için bir kez daha Erdoğan'ı seçti. Türkiye Lideri olarak yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yemin ederek görevine başlamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek olan "Göreve Başlama Töreni" için geri sayım sürerken dünya medyası gözünü Türkiye'ye çevirdi.

Gündem 03.06.2023, 14:17 03.06.2023, 15:04
Abone ol
Dünya medyası gözünü Türkiye'ye çevirdi! Erdoğan’ın yemin töreni yakından takip ediliyor!

4 ve 28 Mayıs'ta gerçekleşen seçimlerdeki iki turu da açık ara önde bitiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün gerçekleşecek törende yemin ederek görevine başlayacak.

21 DEVLET BAŞKANI KATILACAK 

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek "Göreve Başlama Töreni"ne, 21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra çok sayıda bakan ile aralarında Türk Devletleri Teşkilatı, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da olduğu uluslararası kuruluş temsilcileri katılacak.

DÜNYA MEDYASI YAKINDAN TAKİP EDİYOR 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin TBMM'de yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki törene katılacak. 21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra meclis başkanı ve bakan düzeyinde temsilcilerin katılacağı göreve başlama töreninin detayları, dünya medyasının da gündemine damga vurdu.

SON DAKİKA OLARAK DUYURDULAR 

Uluslararası ajanslar son dakika olarak duyurdukları yemin töreninin detaylarına yer verirken sayısız kaynak da Erdoğan'ın yemin törenine gösterilen yoğun ilgiyi mercek altına aldı.

WASHINGTON POST

ABD gazetesi Washington Post, Erdoğan'ın yeni dönem için yeniden yemin ederek göreve başlayacağını manşete taşıdı. Hem yurt içinde hem de yurt dışında tüm gözlerin açıklanacak yeni kabinede olduğunu söyleyen Washington Post, yemin törenine katılımın oldukça geniş çaplı olduğuna yer verdi.

ABC NEWS

ABD'nin en büyük medya kuruluşlarından ABC News da, yemin töreninin ayrıntılarına geniş yer veren kaynaklardan oldu. ABC News haberinde, "Dünya liderleri ve düzinelerce yabancı devlet adamı törene katılmak üzere Türkiye'ye akın ediyor" ifadelerini kullandı.

REUTERS

Reuters haber ajansı tüm dünyaya servis ettiği haberinde açıklanacak kabineye duyulan meraktan söz etti. Kabineye ilginin yoğun olduğunu belirten Reuters, Erdoğan'ın töreninin tüm ayrıntılarına da yer verdi.

FRANCE24

Uluslararası yayın yapan France24 kanalı, Erdoğan'ın yemin ederek göreve başlaması için geri sayımın devam ettiğini vurguladı. Fransız kanal, yemin töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşeceğine yer verirken dünya siyaset sahnesinin önemli figürlerinin de bu tarihi törende hazır bulunacağına yer verdi.

LE FIGARO

Fransa'nın köklü gazetelerinden Le Figaro, manşete taşıdığı haberinde tüm gözlerin Türkiye'de olduğunu yazdı. Törenin ayrıntılarına yer veren gazete, akşam gerçekleşecek büyük törenin heyecanla beklendiğinin altını çizdi.

TASS

Rus haber ajansı TASS, Erdoğan'ın yemin törenine ilginin büyük olduğunu yazdı. TASS haberinde Külliye'deki törene uluslarrası katılımın büyük olduğuna yer verdi.

TO VİMA

Yunan To Vima gazetesi, dünyanın gözünün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşecek yemin töreninde olduğunu vurguladı. Kabine'nin merak konusu olduğuna yer veren Yunan gazete, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğindeki duruşunun da altını çizdi.

İEİDİSEİS

Yunan iEidiseis de, törene akın eden uluslararası siyasi isimlerin varlığını öne çıkardı. Dünya çapında önemli isimler Erdoğan'ın yemin töreninde olmak için Ankara'ya gittiğine yer veren Yunan iEidiseis, törene katılacak 21 devlet başkanının isimlerine de yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!