banner2

Down Sendromu nedir? 21 Mart Down sendromu günü mesajları ve sözleri...

21 Mart oldukça özel bir gündür çünkü özel olan down sendromlu çocuklarımızın günüdür! Peki, Down Sendromu nedir? İşte 21 Mart Down sendromu günü mesajları ve sözleri...

Gündem 21.03.2022, 11:48 21.03.2022, 11:53
Abone ol
Down Sendromu nedir? 21 Mart Down sendromu günü mesajları ve sözleri...

Down Sendromluların gününün 21 Mart günü kutlanmasının bir sebebi var. 21 Mart içerisinde kutlanmasının sebebi down sendromlularda 21'inci kromozomun 3 tane olmasını simgelemektedir. Peki, Down Sendromu nedir? İşte 21 Mart Down sendromu günü mesajları ve sözleri...

DOWN SENDROMU GÜNÜ MESAJLARI VE SÖZLERİ

  • Evet bizler farklıyız. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklıyız çünkü yargılamayız. Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur. Bu yüzden ben down sendromumla gurur duyuyorum.

  • Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır. Benzerliklerimizin farkında mısın?

  • Down Sendromlu çocukların insani değerleri yüksektir, yalan nedir bilmezler, yürekleri sevgi doludur ve sevgileri karşılıksızdır.
  • Sıradan olmak ile muhteşem olmak arasındaki fark sadece küçük fazladan bir kromozom.

DOWN SENDROMU NEDİR?

Bebek, insan vücudunu oluşturan kromozomların 23'ünü anneden, 23'ünü de babadan alıyor. Down sendromunun yüzde 88'i, annenin yumurtasındaki 21. kromozomun ayrılamayıp çift kalmasından gelmektedir. Bu durumda yumurta veya sperm 23 yerine 24 kromozom içeriyor. Yani down sendromunu 21. kromozom oluşturmaktadır. Sağlıklı çocukların 46 kromozomu varken down sendromlu çocukların bu ilave ile 21. kromozom kopyasından dolayı 47 kromozomları olmuş oluyor. Down sendromu kormozomal bir hastalıktır ve hücre bölünmesi esnasında yaşanan bir yanlışlık sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom oluşması sonucu görülmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!