Doğu Akdeniz'de petrol var mı? Doğu Akdeniz'de petrol bulundu mu?

Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile görevine başladı. Doğu Akdeniz ile ilk görevine başlayan Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, yeni soruların araştırılmasına sebep oldu. Peki Doğu Akdeniz'de petrol var mı? Doğu Akdeniz'de petrol bulundu mu?

Gündem 09.08.2022, 17:00 09.08.2022, 17:02
Abone ol
Doğu Akdeniz'de petrol var mı? Doğu Akdeniz'de petrol bulundu mu?

Bugün göreve başlayan Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han ile yeni sorular gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla göreve başayan Türkiye'nin 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han, Akdeniz'de arama ve sondaj çalışmaları yapacak. Peki Doğu Akdeniz'de petrol var mı? Doğu Akdeniz'de petrol bulundu mu?

DOĞU AKDENİZ'DE PETROL VAR MI?

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından hazırlanan yazıya göre ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından Nil Delta Havzasında ise yaklaşık 1,8 milyar varil petrol; 6,3 trilyon metreküp (223 trilyon kübik feet) doğalgaz ve 6 milyar varil sıvı doğalgaz rezervi olduğunun tahmin edildiği, Kıbrıs Adası’nın çevresinde ise 8 milyar varil olduğu söylenen petrol rezervinin yaklaşık değerinin 400 milyar dolar civarında olduğu ilan edilmiştir. Ayrıca “Herodot” olarak adlandırılan Girit’in güney ve güneydoğusundaki alanda biri 1,5, diğeri 2 trilyon metreküp olmak üzere toplam 3,5 trilyon metreküplük doğalgaz bulunmaktadır.

Bu anlamda; Doğu Akdeniz’de yaklaşık olarak toplam değeri 1,5 trilyon dolar olan 30 milyar varil petrole eşdeğer hidrokarbon yatakları bulunduğu değerlendirilmektedir. 2010 yılı tüketim miktarları dikkate alındığında, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervinin, Türkiye’nin yaklaşık 572 yıllık, Avrupa’nın ise 30 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayabilecek seviyede olduğu anlaşılmaktadır.

Arama çalışmalarının halen birçok bölgede devam ettiği ve olası yeni sahaların keşfi ile ilan edilmiş bu rezervlerin daha da artacağı düşünüldüğünde, enerji bağlamında Doğu Akdeniz’in önemi bir kat daha artmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!