banner2

Doğu Akdeniz'de dev tatbikat Türkiye liderliğinde başladı

Türkiye'nin ev sahipliğinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sevk ve idaresinde düzenlenen "Doğu Akdeniz-2021 Davet Tatbikatı" başladı.

Gündem 02.11.2021, 15:41 02.11.2021, 16:14
Abone ol
Doğu Akdeniz'de dev tatbikat Türkiye liderliğinde başladı

'Doğu Akdeniz-2021 Davet Tatbikatı'na Türkiye'den 35 gemi ve 5 bin personelin katıldığı bildirildi. 

Tatbikata, millî unsurlar olarak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 26 gemi, deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, amfibi deniz piyade birlikleri ile Sualtı Taarruz ve Sualtı Savunma görev timleri katılıyor.

Tatbikat kapsamında, gözlemcilere ve basın mensuplarına Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Aksaz Deniz Üssü'nde demirli bulunan çıkarma gemisi TCG Bayraktar'da brifing verildi.

Brifingde Yarbay Cüneyt Talayman, tatbikatın önemi ve amacı hakkında bilgi verdi. 

1-12 Kasım arasında gerçekleştirileceği bilinen 'Doğu Akdeniz-2021 Davet Tatbikatı'nda amacın çok uluslu, müşterek bir kuvvet ile kamu, sivil kuruluşların katılımıyla insani yardım, doğal afetlere müdahale usullerini jenerik bir senaryoya istinaden denemek olduğunu bildirildi. 

Tatbikata Bahreyn, Irak, Ürdün, Libya, Nijerya, Pakistan, Umman ve Ukrayna'dan 11  gözlemcinin katılacağı aktarıldı. 

Brifinge, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, tatbikata katılan ülkelerin gözlemcileri, gemi komutanları ve askeri personel katıldı.

Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve gözlemciler daha sonra Aksaz Limanında tatbikat için bekleyen gemilerin önünde fotoğraf çektirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!