banner2

Dodurga hukuk mücadelesini kazandı! Tekrar belde oldu! 26 Haziran'da seçime gidiyorlar

2014 yılında nüfusundan dolayı köy statüsüne geçirilen Çankırı'nın Dodurga beldesi, 8 yıl boyunca karara itiraz etti. Mahkemeyi kazanan belde, belediye başkanı seçmek için 26 Haziran'da seçime gidiyor.

Gündem 24.04.2022, 10:49 24.04.2022, 10:57
Abone ol
Dodurga hukuk mücadelesini kazandı! Tekrar belde oldu! 26 Haziran'da seçime gidiyorlar

Nüfusu 2 binin altında olması sebebiyle 2014 yılında köy statüsüne geçen Çankırı’nın Dodurga beldesi, sekiz yıl süren mahkemeyi kazandı ve yeniden belediyeoldu. Dodurga, belediye başkanlığı seçimi için sekiz yıl aradan sonra yeniden seçime gidilecek. 

2019 SEÇİMİNE GİREMEMİŞLERDİ

Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesi için nüfus tespit işleminin yanlış yapıldığı gerekçesiyle sekiz yıl önce dava açıldı. Yıllar süren yargı sürecinden sonra belde statüsü mahkeme kararı ile geri kazanıldı. Ancak karar kesinleşmesine rağmen başka farklı idari kararlar sebebiyle 2019 seçimlerine giremediler.

YSK DODURGA'YI HAKLI BULDU

Dodurgalılar yılmadı, mücadelelerini sürdürdüler ve son olarak önce ilçe seçim kuruluna ardından da Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurarak beldelerinde seçim yapılmasını istediler. YSK yapılan başvuruları değerlendirdi ve Dodurga’da 26 Haziran’da Belde Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği için seçim yapılması kararı verdi. Bu doğrultuda seçime girme hakkı bulunan 24 parti isterse Dodurga belediye başkanlığı için aday gösterebilecek.

BİN SEÇMEN VAR

Bin civarındaki seçmenin bulunduğu Dodurga’da yapılacak seçimler şimdiden Meclis kulislerinin de sohbet konusu hâline geldi. Kulislerde bu seçimlerin bir anlamda 2023 seçimleri için bir prova niteliğinde olacağına dair yorumlar yapılıyor.

Geçen sene aynı seçim süreci Afyonkarahisar’ın Güney beldesi için yaşanmış, siyasi partiler kazanmak için bu beldeye âdeta çıkarma yapmışlardı. Seçimi yüzde 64 oy oranı ile AK Parti kazanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!