banner2

Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu depremde yıkılmayan evlerin sırrını ortaya çıkardı: Ateş tuğlalar

Depremde yıkılmayan evlerin sırrı ortaya çıktı. Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu, Diyarbakır'da yaşanan depreme dayanan binaların ateş tuğladan yapılanlar arasında olduğuna dikkat çekerek binaların nasıl dayandığını açıkladı.

Gündem 22.02.2023, 18:38
Abone ol
Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu depremde yıkılmayan evlerin sırrını ortaya çıkardı: Ateş tuğlalar

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler 11 ilde büyük yıkıma sebep olurken binlerce bina yıkıldı. Fakat bazı binalar şiddetli sarsıntılara rağmen ayakta kaldı. 

Bu binaların diğerleriyle farkı merak edilirken, Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdris Bedirhanoğlu ateş tuğla ile yapılan inşaatların daha dayanıklı olduğuna dikkat çekti. 

ATEŞ TUĞLASI NORMAL TUĞLAYA GÖRE DAHA DİRENÇLİ 

Ateş tuğladan yapılan evlerin daha rahat bir şekilde depremi sönümleyebildiğine dikkat çeken Bedirhanoğlu şöyle konuştu: 

Beton kullanımı yaygın olmadığı dönemlerde evler yığma yapılıyordu. Bundan dolayı tuğlalar da sağlam olarak nitelendirilen ateş tuğlası dediğimiz dolu tuğlalardır. Bu tuğlalara tabi mühendislik tuğlası da diyebiliriz. Yük taşıma kapasitesi yüksektir. Köklü bir beton kadar performans gösterebiliyor. Dolayısıyla geçmiş dönemlerde ateş tuğlalardan evler yapılıyordu. Kolon ve kirişler de ilave olarak ateş tuğlalar ile yapılıyordu. Deprem olduğu zaman sadece kolonlar değil, dolu ateş tuğlaları da yük taşır. Ateş tuğlalar ile yapılan evlerde bütün yük kolonlara binmediği için depremi güvenli bir şekilde atlatabilir.

1980'Lİ YILLARDA ATEŞ TUĞLALAR KULLANILIYORDU 

Betonların ateş tuğlalara göre zamanla daha çabuk bozulabildiğine dikkat çeken Bedirhanoğlu şöyle devam etti:

1980 öncesi usta-çırak ilişkisi yaygın olduğu için insanlar işlerini genelde ateş tuğla çerçevesinde yapıyordu. O zamanlarda inşaatlar yapılırken bütün taşıyıcı sistem duvar üzerine olduğu için duvarlar çok sağlam yapılıyordu. Şimdi betonal malzemeler çıkınca yapılar biraz daha düzensiz yapılmaya başlandı. Beton dayanımında yeterince kontrol olmadığı için, beton dayanaklığı düşük çıkıyor. Aynı zamanda aradan geçen zaman da betonu bozuyor. Özellikle dış ortama maruz kalan betonlar, daha hızlı ve daha çabuk bozulabiliyor. Dolu tuğlalar dış etkiler karşısında daha dirençlidir. Dolayısıyla yıpranmış ve eskimiş bir betondansa, dolu tuğlalar daha iyi performans gösterebiliyor. Bunların hepsini iç içe kattığımız zaman ateş tuğladan yapılan evler, depremin ürettiği enerjiyi daha rahat bir şekilde sönümleyerek sarsıntıyı güvenli bir şekilde atlatabiliyor.

AVRUPA'DA TERCİH EDİLİYOR 

Diğer yandan bu tuğlaların Avrupa'da çok tercih edildiğini belirten Bedirhanoğlu şu sözleri kaydetti: 

Ateş tuğladan yapılan evler Diyarbakır’da merkez Sur ve Bağlar ilçesinde yapılmaktaydı. Daha sonra ateş tuğladan üretilen evlerin yapımı durduruldu. Bunun sebebi de betonal yapılaşmanın yaygınlaşmasından kaynaklıdır. Ateş tuğlaların az katlı yapılarda kullanılmasını ben şiddetle tavsiye ediyorum. Öte yandan Avrupa’da da çok tercih edilen tuğla çeşididir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!