banner2

Diyanet milyonların merak ettiği soruya cevap verdi! Afetzedeye kalıcı konut için zekat verilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı, deprem, sel ve benzeri nedenlerle barınma ihtiyacı ortaya çıkan ve zekât alabilecek durumda olan afetzedelere, kendilerine mülk olarak teslim edilmek üzere zekât parasıyla konut yapılabileceğini açıkladı.

Gündem 22.03.2023, 16:19
Abone ol
Diyanet milyonların merak ettiği soruya cevap verdi! Afetzedeye kalıcı konut için zekat verilir mi?

Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından zekatlarını depremzedelere vermek isteyen vatandaşın merak ettiği sorulara cevabı geçtiğimiz gün Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu verdi.

AFETZEDELER İÇİN ZEKAT PARASIYLA BARINMA YERLERİ YAPILABİLİR Mİ?

Diyanet kurulun "Afetzedeler için zekât parasıyla barınma yerleri yapılması" , "Depremzedelere zekât verilmesi' açıklamalarına atıfta bulunularak depremzedelere kalıcı konut yapılması için zekât verilmesi konusuna açıklık getirdi.

ÖZEL ZEKAT HESAPLARINA YATIRILABİLİR

Diyanet İşleri Başkanlığı on bir ayın sultanı Ramazan ayı için yayınladığı mesajda zekâtlarını vermek isteyen vatandaşların ihtiyaç sahibi depremzedelerin barınma ihtiyacını karşılayabilmek için zekâtlarını verebileceğini açıkladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) açtığı özel zekât hesaplarına zekâtların yatırılmasıyla depremzedelerin konut ihtiyacını karşılayarak zekâtın yerine getirilebileceğini açıkladı.

ZEKAT PARASI İLE KONUT YAPILABİLİR

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada şunları aktardı:

Deprem, sel ve benzeri nedenlerle barınma ihtiyacı ortaya çıkan ve zekât alabilecek durumda olan afetzedelere, kendilerine mülk olarak teslim edilmek üzere zekât parası ile konut yapılabilir. Depremzedelerin ihtiyaçlarını giderme noktasında yapılan yardımları organize etmek için yetkili ve sorumlu kılınan AFAD'ın açtığı özel zekât hesaplarına, kurulumuzca daha önce yayınlanan açıklamalar çerçevesinde, zekât almaya hak sahibi olan depremzedelere kalıcı konut yapılması için zekatların verilmesi uygundur. Öte yandan dinimize göre dayanışma ve yardımlaşma sorumluluğu sadece zekâttan ibaret değildir. Zekât dışındaki infak ve bağışlar ile de yardıma muhtaç olanlara ulaşmak ve yaralarını sarmak inancımızın bir gereğidir.

ZEKAT DIŞINDA İNFAK VE BAĞIŞLAR YAPMAK İNANCIMIZIN GEREĞİDİR

Din İşleri Yüksek Kurulumuz 8 Şubat 2023 tarihinde, "depremzedelere zekât verilmesi", 15 Şubat 2023 tarihinde de, "afetzedeler için zekât parasıyla barınma yerleri yapılması" konularında açıklama yayınlamıştır. Dolayısıyla deprem, sel ve benzeri nedenlerle barınma ihtiyacı ortaya çıkan ve zekât alabilecek durumda olan afetzedelere, kendilerine mülk olarak teslim edilmek üzere zekât parası ile konut yapılabilir. Depremzedelerin ihtiyaçlarını giderme noktasında yapılan yardımları organize etmek için yetkili ve sorumlu kılınan AFAD'ın açtığı özel zekât hesaplarına, Kurulumuzca daha önce yayınlanan açıklamalar çerçevesinde, zekât almaya hak sahibi olan depremzedelere kalıcı konut yapılması için zekatların verilmesi uygundur.
Öte yandan dinimize göre dayanışma ve yardımlaşma sorumluluğu sadece zekâttan ibaret değildir. Zekât dışındaki infak ve bağışlar ile de yardıma muhtaç olanlara ulaşmak ve yaralarını sarmak inancımızın bir gereğidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!