banner2

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan hac ile ilgili kritik açıklama

Mekke’de hac bilgilendirme basın toplantısında kritik açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "37 bin 770 vatandaşımız hac ibadetini yerine getirmek için buradalar" diye bilgi verdi.

Gündem 05.07.2022, 11:46 05.07.2022, 11:46
Abone ol
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan hac ile ilgili kritik açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hac bilgilendirme toplantısında kritik açıklamalarda bulundu. Erbaş şunları söyledi:

'HAC GÜZEL AHLAKIN TAHKİM EDİLDİĞİ BİR YOLCULUKTUR'

İlk peygamber de son peygamber de bu şehre gönderilmiş. Bu şehir bizzat Allah tarafından harem kılınmıştır. Allah'ın evi olarak kabul edilen Kabe bu şehirde inşa edilmiştir. Burada bulunmamız vesilesiyle bu toprakların ev sahipliği yaptığı ahlaka yakından bakmamız gerekir. Hac müslümanların her yıl iman ekseninde buluştuğu evrensel bir şuurun yaşanmasıdır. İslam'ın hac anlayışında mekan birliği zaman birliği gibi haccın şartları gibi çok önemli özellikleri vardır. Bu açıdan diğer inançlarına baktığımızda İslam'ın hac ibadetinin ne kadar önemli bir ibadet olduğu farkı ortaya çıkıyor. Hac güzel ahlakın tahkim edildiği bir yolculuktur. Yüce İslam bizlerden ahlakımızı güzelleştirmemizi istemektedir. Hangi ırktan hangi mezhepten olursa olsun tüm insanların ortak bir dili oluşmaktadır. Dünyanın bütün müslümanlarının ortak kullandığı cümle ise hacı sabır, hacı sabırdır. 

'37 BİN 770 VATANDAŞIMIZ HAC İBADETİNİ YERİNE GETİRMEK İÇİN BURDALAR'

Hac tövbe, dua ve yakarışlarla kendimizi affettirmemizdir. Hac bir arınma bir temizlenme ve yeniden doğuş olarak değerlendirilmiştir. Hac hakkın hakikatin yanında bir duruştur. 

Bu sene 37 bin 770 vatandaşımız hac ibadetini yerine getirmek için buradalar. Pandemi nedeniyle yaş ortalamamız 54'tür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!