Yandex Metrica

Dışişleri Bakanlığından Suriye ve Irak tezkeresine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığından Suriye ve Irak tezkeresine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye ve Irak tezkeresine ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Tezkerede yer alan 'yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması' ifadesi, 2014'te kurulan DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu kapsamındaki ortak faaliyetlerle ilgilidir" ifadelerine yer verildi.

Gündem

23.01.2024, 22:25

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ve Suriye'deki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi geçtiğimiz günlerde Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü. Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesine dair tezkere, TBMM'de yapılan oylama ile kabul edildi. Tezkere süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin TBMM kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Dışişleri Bakanlığı, Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin TBMM kararının bazı yanlış yorumlamalara konu edildiğini belirterek tezkere hakkında yazılı açıklama yaptı.

Bakan Uraloğlu duyurdu: Milli gururumuz TÜRKSAT 6A'nın uzay yolculuğu başlıyor! Bakan Uraloğlu duyurdu: Milli gururumuz TÜRKSAT 6A'nın uzay yolculuğu başlıyor! Haberi Görüntüle

'YABANCI ASKER' POLEMİĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu fiadelere yer verildi;

"Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ve Suriye’deki görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin 17 Ekim 2023 tarihli TBMM kararının, bazı yanlış yorumlara konu edildiği gözlemlenmiştir. Tezkerede yer alan, 'yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması' ifadesi, 2014'te kurulan DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu kapsamındaki ortak faaliyetlerle ilgilidir." 

Yusuf Can Zeybek kimdir? Kırkpınar başpehlivanı Yusuf Can Zeybek nereli? Yusuf Can Zeybek kimdir? Kırkpınar başpehlivanı Yusuf Can Zeybek nereli? Haberi Görüntüle

Ek ders ücreti hafta sonu yatar mı? Haziran ek ders ücreti 13-14 Temmuz'da (Cumartesi-Pazar) yatacak mı? Ek ders ücreti hafta sonu yatar mı? Haziran ek ders... Haberi Görüntüle

2014'TEN BU YANA AYNI İFADE

Bu ifadenin yeni olmadığı belirtilen açıklamada, 2014'ten bu yana kabul edilen Irak ve Suriye tezkerelerinin metinlerinde de ifadenin aynen yer aldığı belirtildi.

Bilindiği üzere TBMM Genel Kurulunda 17 Ekim'de Irak ve Suriye'ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edilmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading