banner2

Dışişleri Bakanlığı'ndan mültecilerin dönüşüne ilişkin açıklama! 'Rejim ayak sürüyor'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç yaptığı açıklamada, Türkiye'nin mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için uygun şartların hazırlanması konusundaki çabalara aktif katkısını sürdürdüğünü kaydetti. Bilgiç açıklamasında Rejimin ayak sürdüğünü belirterek sorunun bundan dolayı çözülemediğini ifade etti.

Gündem 12.08.2022, 12:03 12.08.2022, 12:32
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı'ndan mültecilerin dönüşüne ilişkin açıklama! 'Rejim ayak sürüyor'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye ihtilafına ilişkin basında yer alan haberler hakkında açıklamada bulundu. 

Bilgiç açıklamasında, "Türkiye (Suriye’de) muhalefete ve Müzakere Heyetine tam destek vermiştir. Rejimin ayak sürümesi nedeniyle süreç ilerlememektedir" ifadelerine yer verdi. 

Bilgiç konuyla alakalı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

Türkiye, Suriye ihtilafının başından beri bu ülkedeki krize halkın meşru beklentileri doğrultusunda çözüm bulunması için en çok çaba harcayan ülke olmuştur.

REJİM AYAK SÜRÜYOR 

Bu çerçevede, Türkiye sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam destek vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir.

TÜRKİYE KALICI ÇÖZÜM İÇİN ÇABALAMAYA DEVAM EDİYOR 

Milyonlarca Suriyeliye geçici koruma sağlayan Türkiye, mültecilerin gönüllü ve güvenli geri dönüşleri için uygun şartların hazırlanması ve ihtilafa BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında ortaya konulan yol haritası uyarınca çözüm bulunması yönündeki çabalara aktif katkısını sürdürmektedir.

Türkiye, uluslararası toplumun tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde bu ihtilafa Suriye halkının beklentileri doğrultusunda kalıcı bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara güçlü katkı sağlamaya devam edecektir.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!