banner2

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye 'soykırım' tepkisi! 'Tarihi gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalar geçersizdir'

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, '1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmamaktadır. Buna ABD Başkanı Biden'ın bugünkü talihsiz beyanı da dahildir.' ifadeleri kullanıldı.

Gündem 24.04.2022, 15:06 24.04.2022, 16:54
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye 'soykırım' tepkisi! 'Tarihi gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalar geçersizdir'

Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarının soykırım olarak değerlendirilmesini kınayan bir yazı yayınladı. Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden'ın 'soykırım' ifadesi kullanmasına da tepki gösterildi. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

'BU YANLIŞTA ISRAR EDENLERİ KINIYORUZ'

1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmamaktadır. Buna ABD Başkanı Biden'ın 2021 yılında yaptığı hatanın tekrarı niteliğindeki bugünkü talihsiz beyanı da dahildir. Siyasi saiklerle tarihi gerçekleri çarpıtan, bu tür açıklamaları ve kararları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz.

'HUSUMET ÇIKARMAKTAN BAŞKA İŞ YAPMAYANLAR SİYASETEN ART NİYETLİDİR'

Tarihten husumet çıkarmaktan başka amaca hizmet etmeyen tek taraflı ve seçici yaklaşımlar ahlaken sorunlu, siyaseten art niyetlidir. İnsani ve vicdani duruş, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin o dönemde yaşanan tüm acıların anılmasını gerektirir. Türkiye, Ermeniler dahil tüm Osmanlı nüfusunun yaşadığı acıları saygıyla anmaktadır. Bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerini reddediyoruz.

'TÜRKİYE KONUYA İLİŞKİN ARŞİVLERİNİ AÇMIŞTIR'

Türkiye, 1915 olayları gibi tarihin tartışmalı dönemlerinin önyargısız biçimde, bilimsel ve hukuki esaslar çerçevesinde araştırılması ve adil bir hafızaya ulaşılması gerektiği görüşündedir. Bu anlayışla Türkiye, Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını önermiş, arşivlerini açmıştır.

Türkiye, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın hakim olması, işbirliği ruhunun öne çıkması için çaba göstermektedir. Ermenistan’la başlatılan normalleşme girişimi bu anlayışın bir başka tezahürüdür.

'BU AÇIKLAMANIN HİÇBİR TEMELİ YOK'

Diğer yandan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Biden'ın söz konusu açıklamasına sert tepki gösterdi. 

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Çelik, "ABD Başkanı Biden'ın açıklaması tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksundur. Cumhurbaşkanımız, 1915 olaylarının dar siyasi yaklaşımlara malzeme yapılmadan bilimsel olarak araştırılması için gereken yaklaşımı sergilemiştir. Soykırım iftirasını sektör haline getiren lobileri memnun etmeyi amaçlayan açıklamasının hiçbir temeli olmadığını ifade ediyoruz. Ermeni lobisinin tezlerini esas alan açıklamada hiçbir iyi niyet söz konusu değildir.

Üstelik Başkan Biden’ın açıklaması Ermenistan’la yürümekte olan normalleşme sürecini sabote eder niteliktedir. Dar ve ufuksuz siyasi yaklaşımlar sadece husumet lobisine hizmet eder. Barışa, diyaloğa ve tarihin doğru anlaşılmasına hizmet etmez.

Tezine güvenenler tüm arşivlerin tarihçilere açıldığı bir çalışmaya destek verir. Tezine güvenmeyenler ise siyasi lobileri tatmin etmeye çalışır. Cumhurbaşkanımızın mesajları tezine güvenen bir yaklaşımın ürünüdür." ifadelerine yer verdi. 

ÇAVUŞOĞLU SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Biden'a sert tepki gösterdi. 

Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Bazı batılı liderler son günlerde “soykırımın” ancak mahkeme kararıyla tespit edilebileceğini savunuyor. Doğru!

Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan 1915 olayları için “soykırım” kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ise iki yüzlülüklerinin en bariz örneğidir." sözlerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!