banner2

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye göçmen tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının Afgan kabul programı hakkındaki açıklamasına tepki göstererek, "Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz" dedi.

Gündem 04.08.2021, 00:45
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye göçmen tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2 Ağustos tarihinde yapmış olduğu Afgan göçmenlerle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"ABD devleti, ABD merkezli STK’lar ve basın kuruluşları için çalışan Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD'ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla üçüncü ülkelerden alınacağı belirtilerek, başvurular için ülkemize de işaret edilmektedir."

ABD'nin yapmış olduğu açıklamasının Türkiye'de büyük bir göç krizine neden olacağının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Öncelikle ABD'nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır. Soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine ülkemizin rızası olmaksızın ülkemizde çözüm aranmak istenmesi kabul edilemez."

"ABD, BU KİŞİLERİ ALMAK İSTİYORSA UÇAKLARLA ÜLKESİNE NAKLETMESİ MÜMKÜNDÜR"

Açıklamada, Türkiye'nin yeni bir göç krizini üstlenecek kapasiteye sahip olmadığı vurgulanarak: "Son 7 yıldır dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkemizin yeni bir göç krizini üçüncü bir ülke adına üstlenecek kapasitesi bulunmamaktadır. Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir. Bölgemizde üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizlerinin yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimse beklememelidir." İfadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!