banner2

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye gidecek olan vatandaşlara uyarı! 'O bölgelerden uzak durun'

Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'ye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlar için uyarı yapıldı. Bakanlık, ABD'ye gidecek vatandaşların ülke genelinde yaşanan şiddet olaylarından dolayı tedbirli olmasını istendi.

Gündem 28.01.2023, 23:26 28.01.2023, 23:34
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye gidecek olan vatandaşlara uyarı! 'O bölgelerden uzak durun'

Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'ye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlara uyarıda bulunuldu. Açıklamada, "ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir." denildi. 

"GÖSTERİLERİN YOĞUNLAŞTIĞI BÖLGELERDEN UZAK DURUN"

Dışişleri'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

Tyre Nichols isimli bir kişinin ABD’nin Tennessee eyaletinin Memphis şehrinde polis şiddetine maruz kaldıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine ABD çapında protestolar gerçekleştirilmektedir.

Öte yandan, son dönemde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikte sözlü ve fiziksel saldırılar yaşandığı da müşahede edilmektedir.

Yaşanan protestolar uyarınca, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşısında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir.

ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, aşağıda irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne başvurmaları mümkündür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!