banner2

Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye Kapalı Maraş tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Josep Borrell tarafından yapılan açıklamaya verilen cevapta ‘KKTC makamlarının Maraş konusunda aldığı kararlara desteğimiz tamdır.’ ifadeleri kullanıldı.

Gündem 21.07.2021, 01:16 21.07.2021, 11:14
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'ye Kapalı Maraş tepkisi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  ziyaretinin ardından yaptığı açıklamaya Dışişleri'nden yanıt gecikmedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Borrell'in tekrar açılmasına karar verilen Maraş ile ilgili açıklaması ile ilgili yazılı açıklamada bulunuldu.

‘AB'NİN HİÇBİR OLUMLU ROL OYNAMASI MÜMKÜN DEĞİL’

Bilgiç, açıklamasında, ‘AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in, Sayın Cumhurbaşkanımızın KKTC ziyaretinden sonra yaptığı açıklama, AB'nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır. Sırf AB dayanışması adına yapılan ve bizim için yok hükmündeki bu açıklama, AB içinde veto hakkını kötüye kullanan GKRY ve Yunanistan'ın sözcülüğünü ve avukatlığını yapmaktan öteye geçmemektedir. AB'nin bu tutumuyla Kıbrıs meselesinin çözümünde hiçbir olumlu rol oynaması mümkün değildir’ ifadelerini kullandı.

‘ALINAN KARARLAR YENİ MAĞDURİYETLER YARATMAYACAK’

Açıklamasının devamında Bilgiç, ‘KKTC makamlarının Maraş konusunda aldığı kararlara desteğimiz tamdır. Bu kararlar Maraş’ta mülk sahiplerinin de haklarını korumaya yöneliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu kararlar yeni mağduriyetler yaratmayacak, eski mağduriyetleri bertaraf edecektir. Bu vesileyle AB'yi bir kez daha Ada'daki gerçekleri görmeye, ayrıca Kıbrıs Türklerini ve müktesep haklarını yok sayma politikasını sonlandırmaya davet ediyoruz.’ dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!