Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Filistin'de! 'Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması şarttır'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin ziyareti kapsamında Ramallah kentine geldi. Burada 2. Ortak Komite Toplantısı'nda başkanlık yapan Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki ile Türkiye-Filistin Ortak Komitesi II. Toplantısına katıldı. Çavuşoğlu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Filistin davasına desteğimiz İsrail'le ilişkilerimizin seyrinden tamamen bağımsızdır." sözlerini kaydetti.

Gündem 24.05.2022, 15:07 24.05.2022, 16:01
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin'e gerçekleştirdiği ziyarette mevkidaşı Riyad El-Maliki ile bir araya geldi. Türkiye-Filistin Ortak Komitesi II. Toplantısına katılan Çavuşoğlu toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. 

'FİLİSTİN DAVASINA OLAN DESTEĞİMİZ İSRAİL'LE İLİŞKİLERİMİZDEN BAĞIMSIZDIR'

Bakan Çavuşoğlu, Filistin'e gösterilen desteğin İsrail'le olan ilişkilerden tamamen bağımsız olduğunu belirterek, "İsrail'le ilişkilerin normalleşmesinde Filistin yönetimiyle eşgüdümü sürdürüyoruz. Filistin davasına desteğimiz İsrail'le ilişkilerimizin seyrinden tamamen bağımsızdır." sözlerini kaydetti. 

'FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİLERİN TÜRKİYE'YE İLGİ GÖSTERMESİNDEN MEMNUNUZ'

Maarif Vakfı'nın Filistinli öğrencilere destek vereceğini belirten Çavuşoğlu, "Maarif Vakfı'mız Filistinli kardeşlerimize eğitim verecek. Ayrıca Filistinli gençlerin Türkiye'deki üniversitelere ilgi göstermesinden memnunluk duyuyoruz. Türkiye burslarını ihtiyaç duyulduğunda artırabiliriz." diye konuştu. 

TÜRKİYE İLE FİLİSTİN ARASINDAKİ EKONOMİK TEMASLAR

Çavuşoğlu, Filistin ile Türkiye arasındaki ekonomik temasların arttığını belirterek, "Bugün Filistin’in ekonomik altyapısının güçlendirilmesi, zor şartlar altında yaşayan Filistinli kardeşlerimizin refahını artıracaktır. O nedenle Cenin serbest sanayi bölgesinin inşa edilmesi konusunu dün Kabine toplantımızda da ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, şahsıma, Sanayi Bakanımıza, Ticaret Bakanımıza, TOBB Başkanı’na, tüm ilgili kişi ve kurumlara talimatı verdi. En kısa zamanda bunu gerçekleştirmemiz lazım çünkü çok uzun zaman oldu. Daha fazla gecikmeye tahammülümüz yok." sözlerine yer verdi. 

'FİLİSTİN'E DESTEK ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN DEVAM EDECEK'

Filistin'e gösterilen desteğin her halükarda öncelik olacağını belirten Çavuşoğlu, "Türkiye'nin Filistin davasına verdiği önem herkes taraftan bilinir. Türkiye'deki yüm kesimler bu konuda hassasiyet göstermektedir ve partiler üstü bir meseledir. Filistin'e destek önceliğimiz olmaya devam edecek." ifadelerine yer verdi. 

'BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN FİLİSTİN DEVLETİ KURULMALIDIR'

Doğu Kudüs merkezli bir Filistin devletinin kurulması gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, "Kabul görmüş uluslararası parametreler temelinde, 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması şarttır. Dolayısıyla iki devletli çözüm vizyonundan kimsenin uzaklaşmaması gerekiyor. Filistin sorunu ancak bu şekilde çözüme kavuşabilir. Bu yönde Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Geçen yıl Gazze’de yaşanan gerginliğin bu yıl tekerrür etmemesi önemliydi. Ancak Mescid-i Aksa’dan gelen çatışma haberleri hepimizi üzdü. İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’da yaşananlar tüm Müslümanların vicdanını yaralıyor. Bu vesileyle yaşamlarını yitiren tüm Filistinli kardeşlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet diliyoruz." ifadesini kullandı. 

'FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Çavuşoğlu sözlerini, "Bağımsız ve egemen bir devlete sahip olma mücadelesinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz." diyerek bitirdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!