Yandex Metrica

Sitede Ara

Dışişleri Bakanı Fidan, Pekin'de konuştu: 'Gazze dünyanın en büyük açık hava mezarlığı haline geldi'

Dışişleri Bakanı Fidan, Pekin'de konuştu: 'Gazze dünyanın en büyük açık hava mezarlığı haline geldi'

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze'nin daha önce en büyük açık hava hapishanesi olarak anıldığını, şimdi ise dünyanın en büyük açık hava mezarlığına dönüştüğünü söyledi. Bakan Fidan ayrıca, Türkiye'nin jeostrateji önemine de vurgu yaparak "Türkiye'nin jeostratejik konumuyla beraber geniş ticari bağlarımız, Avrupa'dan Orta Doğu'ya, Kuzey Afrika'ya ve Orta Asya'ya uzanan, yaklaşık 1,5 milyar nüfusa ve 28 trilyon dolar değerindeki pazara ücretsiz ve kolay erişim sağlıyor. Bunların hepsi 4 saatlik uçuş mesafesinde." ifadelerini kullandı.

Gündem

04.06.2024, 09:13

Çin'in başkenti Pekin'de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan"Çin ve Globalleşme Merkezi" adlı düşünce kuruluşunda "Değişen Dünya Düzeninde Türkiye-Çin İlişkileri" konulu konuşma yaptı. 

Türkiye ile Çin ilişkilerinin tarihine atıfta bulunan Bakan Fidan, Osmanlıların Çin'e Osmanlı tüfekleri taşıyan çok sayıda elçi gönderdiğini hatırlatarak bunun o dönemin teknoloji transferi olarak değerlendirilebileceğini belirtti. İki ülke arasındaki işbirliğinin sağlam temellere dayandığını ve ilişkilerin hızlı bir biçimde ivme kazandığını görmekten dolayı memnun olduklarını söyleyen Fidan, 2010 yılında Türkiye ile Çin'in, ilişkilerini "stratejik ortaklık" olarak tanımladığını hatırlattı. Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkilere de temas eden Bakan Fidan, Çin'in Türkiye'nin Asya'daki en büyük, dünyada ise en büyük üçüncü ticari ortağı olduğunu ifade etti. İki devlet arasındaki ticaret hacminin yeni bir rekora imza atarak 48 milyar doları aştığına dikkat çeken Hakan Fidan, Türkiye'nin yabancı şirketlere yatırım dostu ortam sağladığını bildirdi. 

TÜKODER'den zam kararına tepki: İBB Başkanı İmamoğlu'na 'kararı geri çek' çağrısı TÜKODER'den zam kararına tepki: İBB Başkanı İmamoğlu'na 'kararı geri çek'... Haberi Görüntüle

"4 SAAT UZAKTAYIZ"

Türkiye'nin son derece önemli bir konumda olduğu nu belirten Bakan Fidan,  "Türkiye'nin jeostratejik konumuyla beraber geniş ticari bağlarımız, Avrupa'dan Orta Doğu'ya, Kuzey Afrika'ya ve Orta Asya'ya uzanan, yaklaşık 1,5 milyar nüfusa ve 28 trilyon dolar değerindeki pazara ücretsiz ve kolay erişim sağlıyor. Bunların hepsi 4 saatlik uçuş mesafesinde." açıklamasında bulundu. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'ne (BRI) paralel olarak Türkiye'den başlayıp Kafkasya, Hazar Denizi ve Orta Asya devletlerini geçerek Çin'e ulaşacak Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimi hakkında da konuştu. Fidan, Orta Koridor'un, Avrupa ile Asya arasında 2 bin kilometre daha kısa kara yolu bağlantısı sağladığını, deniz yolunu 15 gün kısalttığını belirterek bu girişimin Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'yle doğal uyum içinde olduğunu kaydetti. Orta Koridor'un Akdeniz ve Karadeniz havzalarıyla beraber Avrupa ve Afrika'ya kesintisiz ve daha hızlı ulaşım sağladığını belirtern Fidan, bu bağlamda 2015'te Çin ile söz konusu iki girişimi uyumlu hale getirmek ve işbirliğini artırmak için mutabakat zaptının imzalandığını hatırlattı.

Türk sularında Yunan terörü: Balıkçı teknesini parçalayıp kaçtılar Türk sularında Yunan terörü: Balıkçı teknesini parçalayıp kaçtılar Haberi Görüntüle

BRICS TOPLANTISINA KATILACAK

Türkiye'nin BRICS gibi farklı platformlarda çeşitli ortaklarla yeni işbirliği fırsatlarını aramaya devam ettiğini kaydeden Fidan, Rusya'da gelecek hafta düzenlenecek BRICS toplantısına katılacağını söyledi. 

İBB UKOME Martı TAG toplantısı sonucu | 18 Temmuz Martı TAG UKOME kararı açıklandı mı? İBB UKOME Martı TAG toplantısı sonucu | 18 Temmuz Martı... Haberi Görüntüle

"GAZZE EN BÜYÜK AÇIK HAVA MEZARLIĞINA DÖNDÜ"

Bakan Fidan, Filistin'de zulmün yeni başlamadığını ancak 7 Ekim'den bu yana eşi benzeri görülmemeiş bir seviyeye ulaştığını ifade ederek "Gazze, dünyanın en büyük açık hava hapishanesi olarak anılıyordu. Şimdi, dünyanın en büyük açık hava mezarlığı haline geldi. Şu anda Gazze'de güvenli sayılabilecek bir yer yok. Gözlerimizin önünde yaşanan insanlık trajedisi, İsrail'in Refah'a saldırısıyla daha da kötüleşiyor." dedi. Türkiye'nin bölgede ateşkes sağlanması için büyük çaba sarf ettğini hatırlatan Bakan Fidani Çin gibi, iki devletli çözüm kapsamında, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz Filistin Devletinin gerekliliğini vurguladığını söyledi.

Sürücü profili değişecek! Ehliyette yaş sınırı güncellendi! Bu yaşa geldiğinizde araba kullanamayacaksınız! Sürücü profili değişecek! Ehliyette yaş sınırı güncellendi! Bu yaşa geldiğinizde... Haberi Görüntüle

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Bir başka çatışma bölgesinin de Türkiye'nin kuzeyinde olduğunu belirten Hakan Fidan, "Rusya-Ukrayna Savaşı'nın, ateşkes, kalıcı ve adil bir barış anlaşması yoluyla sona erdirilmesi dış politika önceliklerimiz arasında." dedi.

MSB görüntüleri paylaştı: 19 terörist böyle havaya uçuruldu MSB görüntüleri paylaştı: 19 terörist böyle havaya uçuruldu Haberi Görüntüle

TERÖRLE MÜCADELE

Türkiye'nin FETÖ, PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerini bertaraf etmek için askeri, ekonomik, diplomatik ve diğer yolları kullandığına işaret eden Hakan Fidan, terör örgütlerinin bölgedeki en istikrarsızlaştırıcı aktör olduğunu vurgulayarak  Irak ile Suriye topraklarından Türkiye'ye saldırılarına devam ettiğini söyledi. Suriye'de terör örgütlerinin etkinliğinin kırılması için harekete geçildiğini kaydeden Fidan, "Çatışmanın siyasi bir süreçle, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve birliği temelinde çözümünü destekliyoruz. Ayrıca Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, güvenli ve onurlu dönüşünü teşvik etmek için çalışıyoruz." diye konuştu.

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading