Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İsrail'e gitti! 15 yıl sonra bir ilk gerçekleşti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin ve İsrail ziyaretleri kapsamında İsrail'e gitti. Böylece 15 yıllık aradan sonra ilk kez Dışişleri Bakanlığı düzeyinde ziyaret gerçekleşti.

Gündem 24.05.2022, 12:11 24.05.2022, 13:38
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 2 günlük İsrail ve Filistin ziyareti kapsamında İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'na indi. Çavuşoğlu, İsrail'de Dışişleri Bakanı Gil Haskel tarafından karşılandı.

ORTAK KOMİTE TOPLANTISINA BAŞKANLIK EDECEK

Bakan Çavuşoğlu, 2010 yılında Türkiye ve Filistin Dışişleri Bakanları başkanlığında tesis edilen Ortak Komite'nin ikinci toplantısına başkanlık etmek için Filistin'e gitti. 

Tel Aviv'den Ramallah'a geçen Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanlığı'na geçti. 

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki tarafından karşılanan Çavuşoğlu, Türkiye-Filistin Ortak Komitesi İkinci Toplantısı'na katılacak. 

Filistinli mevkidaşı Maliki ile ikili görüşme yapacak Çavuşoğlu, Türk üniversitelerinden mezun Filistinlilerle bir araya gelecek.

MAHMUD ABBAS İLE GÖRÜŞECEK

Ziyaret kapsamında Çavuşoğlu'nun Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki ile ikili görüştürmeler gerçekleştirmesi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi bekleniyor. 

Diğer yandan Çavuşoğlu'nun 25 Mayıs günü İsrail ziyaretinde İsrail Dışişleri Bakanı ve Alternatif Başbakan Yair Lapid ile ikili ve heyetlerarası görüşmeler yapması, bu çerçevede, İsrail'le ikili ilişkiler dışında bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunması bekleniyor. 

ÇAVUŞOĞLU AÇIKLAMADA BULUNDU

Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye-Filistin Ortak Komite Toplantısı'nın ikincisini gerçekleştirmek ve ikili temaslarda bulunmak üzere Filistin'deyiz." ifadelerine yer verdi. 

İSRAİL'E BÜYÜKELÇİ ATANACAK MI? 

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Latin Amerika turunun ardından gazetecilerin 'İsrail'e büyükelçi atanacak mı?' sorusuna, "İsrail'e 25'inde gideceğiz. Dışişleri Bakanı ile oturup değerlendireceğiz, o zaman karar vereceğiz" yanıtını vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!