Yandex Metrica

Diamond Tema olayı nedir? Diamond Tema Hz. Muhammed için ne dedi?

Diamond Tema olayı nedir? Diamond Tema Hz. Muhammed için ne dedi?

Bir Youtube programına katılan Agnostik yazar olarak bilinen Diamond Tema İslam dinine ve Hz. Muhammed'e karşı yaptığı hakaretlerden dolayı büyük tepki topladı. Peki İletişim Başkanlığı'nı ve Adalet Bakanlığı'nı harekete geçiren  Diamond Tema kimdir, ne dedi? İşte olayın perde arkası...

Gündem

18.06.2024, 16:57

"Yer6" isimli Youtube kanalında Asrın Tok ve Diamond Tema, İslam şeriatını tartıştıkları program hakkında Adalet Bakanlığı soruşturma açarken İletişim Başkanlığı programın durdurulması için harekete geçti. 

CHP'li İBB'den öğrencilere kötü haber! AK Parti grubunun itirazına rağmen kabul edildi CHP'li İBB'den öğrencilere kötü haber! AK Parti grubunun itirazına rağmen... Haberi Görüntüle

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA 

İletişim Başkanlığı Dijital Medya Koordinatörü Aslan Değirmenci, YouTuber Diamond Tema hakkında, Hz. Muhammed ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle "halkın bir kesimini ve dini değerleri aşağılama" suçlarından soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Değirmenci, paylaşımında; "Yer6 adlı programda Peygamber Efendimize hakaret eden Diamond Tema isimli şahıs hakkında TCK 216/ 2. ve 3. fıkralarda düzenlenen halkın bir kesimini aşağılama ve dini değerleri aşağılama suçlarından soruşturma başlatıldı. Program hakkında erişim engeli de talep edildi." ifadelerine yer verdi.

Gazze'de can kaybı 38 bin 713'e yükseldi! Son 10 günde 5 okul vuruldu Gazze'de can kaybı 38 bin 713'e yükseldi! Son 10 günde... Haberi Görüntüle

ADALET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA 

Hz. Muhammed ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle "halkın bir kesimini ve dini değerleri aşağılama" suçlarından soruşturma başlatılan YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından gelişmeyi duyurdu. Bakan Tunç açıklamasında şunları kaydetti:

"Yer6 adlı sosyal medya hesabında paylaşılan video içeriğinde Peygamberimizle ilgili kullanılan hakaret içerikli, çirkin ve provokatif ifadeler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan, paylaşımın yapılmasının ardından derhal 16.06.2024 tarihinde resen soruşturma başlatılmış olup, şüpheli Diamant Tema’nın yurtdışında olması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. İslam dini ve sevgili Peygamberimizle ilgili kullanılan tahrik edici, çirkin ve provokatif ifadeler asla kabul edilemez. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

Bordeaux neden küme düştü? Bir kez daha küme düşme cezası verildi? Bordeaux neden küme düştü? Bir kez daha küme düşme cezası... Haberi Görüntüle

DİAMOND TEMA NE DEDİ? 

Şeriatın tartışıldığı bir programa katılan Diamond Tema, "Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenemezsin" demişti.

Soruşturma hakkında açıklama yapan Diamond Tema ise şunları söyledi:

"İyiyim arkadaşlar, sorun yok. Suç işlemedik, kaynaklarıyla konuştuk. Ne hukuken ne de ahlaken ortada bir sorun yok. İfademizi verir, duruşmaya çıkarız, olur biter. Olayı bir dinsizin bir şeriatçıyı çürütmesinden, bir dinsizin peygambere küfretmesi gibi bir boyuta getirdiler. Tamamen algı operasyonu. Ne küfür var ne iftira."

İzmir'deki olayda 2 kişi feci şekilde can vermişti: İhmaller zinciri bilirkişi raporunda İzmir'deki olayda 2 kişi feci şekilde can vermişti: İhmaller zinciri... Haberi Görüntüle

DİAMOND TEMA KİMDİR? 

Diamond Tema 1994 Yılında Arnavutluk'ta doğmuş Agnostik Yazar Ve YouTuber'dır. 96 yılında Türkiye’ye taşındığı için okulu burada okuyup askerliğini de burada yapmıştır. Yunanistan ve İtalya’da 2 yıl kadar yaşayan Tema, kendisini Türk olarak tanıtıyor. 2 yıl kadar yerel TV’lerde yayın yönetmenliği yaptı, Osmanlı Tarihi’yle alakalı belgeseller çekti.

YouTube'da Tarih , Felsefe ve Bilim İle İlgili İçerikler Üretmektedir. Diamond Tema, "Agnostisizm ve İlâhi Tragedya" isimli kitabı ile de tanınmıştır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

1

0

0

1

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading