banner2

Devir teslim töreni sonrası Hakan Fidan'dan ilk mesaj: Milli dış politika vizyonunu devam ettireceğim

Son dakika haberleri... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, görevi Mevlüt Çavuşoğlu'ndan devraldı. Devir teslim töreninde konuşan Hakan Fidan ''Devletimizin milletimizin bütünlüğü ve refahı için elimden gelen gayreti göstereceğim. Milli dış politika vizyonunu devam ettireceğim.'' ifadelerini kullandı.

Gündem 05.06.2023, 10:50 05.06.2023, 11:58
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Meclis'te mazbatasını aldıktan ve yemin ettikten sonra yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni açıkladı.

Kabinenin açıklanmasından sonra bakanlar arasında devir teslim törenleri devam ediyor. Yeni dışişleri Bakanı Hakan Fidan görevi Mevlüt Çavuşoğlu'ndan devraldı.

ÇAVUŞOĞLU: HAKAN FİDAN DIŞİŞLERİNİN TEORİSİNE HAKİM

Törende konuşan Mevlüt Çasvuşoğlu, ''Türk hariciyesi bir an bile tedirginlik göstermiyordu. Ben de bu bayrak yarışına katıldım. Bayrak dışişleri bakanı olarak nasip oldu. Diplomasi kimliğimizin ayrılmaz bir parçası. Türkün olduğu her yerde devlet devletin olduğu her yerde diplomasi vardır. Büyük bir sorumluluktu. Bayrağı devretme sırası bize geldi. Hakan Fidan dışişlerinin teorisine olduğu kadar pratiğine de hakim birisi. Devletimizin bekasını beraber koruduk. Yurt dışındaki terör şebekelerine beraber mücadele ettik.'' dedi.

HAKAN FİDAN: MİLLİ DIŞ POLİTİKA VİZYONUNU DEVAM ETTİRECEĞİM

Devir teslim töreninde konuşan Hakan Fidan şu mesajları paylaştı;

Sayın bakanım çok değerli misafirler MİT’te 13 yıl süren görevim sonrası sayın cumhurbaşkanıma teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisiyle arkadaşlığımız Bilkent’te başladı. Zorlu görevleri beraber başardık. Şahsıma gösterilen güven için teşekkür ediyorum. Aranıza katılmaktan büyük onur duyuyorum. Devletimizin birliği, bütünlüğü ve refahı için her türlü çalışmayı göstereceğim. Milli dış politika vizyonunu devam ettireceğim.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu sabah Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görevi törenle Fuat Oktay'dan devraldı.

FUAT OKTAY: HEPSİNDEN ALNIMIZIN AKIYLA ÇIKTIK

Törende konuşan Fuat Oktay şu ifadeleri kullandı;

Öncelikle hepinize hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'nin kaderini belirleyecek Seçim gerçekleştirdik. Seçimlerde açık farkla milletimizin teveccühüne nail olduk. Hükümetimize, cumhurbaşkanımıza, AK Parti'ye duyduğu güven dolayısı ile milletimize şükranlarımı sunuyorum. Şerefle yürüttüğüm görevimi Cevdet Yılmaz beye devrediyorum. Ülkemizi ve dünyamızı etkileyecek büyük sınamalardan geçtik. Küresel sorunların üstüne deprem felaketi. Bu felaketin yaralarını sarmak için gece gündüz verilen uğraşlar. Hepsinden alnımızın akı ile çıktık. Ayasofya'nın ibadete açılmasından savunma sanayisine, Togg'a kadar mega projelerin parçası olmamıza fırsat veren cumhurbaşkanımıza güvenleri için şükranlarımı arz ediyorum.

''ÇITA DAHA YUKARI TAŞINACAK''

Farklı konulardaki spesifik çalışmaları büyük gayretle yerine getirdik. Kanun taslakların oluşumunda ortak aklın oluşumuna katkı verdik. Bütçe sürecinde kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu gerçekleştirdik. Türki cumhuriyetler başta olmak üzere eylem planlarını yakından takip ettik. KKTC ile işbirliğini toplumsal boyuta yayarak güçlendirdik. Sayın Cevdet Yılmaz beyin bu çıtayı daha da yukarı taşıyacağına eminim. Bundan sonra çok daha iyi işler yapılacağına inancım tamdır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a yol arkadaşlığı yapmış olmamız dolayısı ile zatı devletlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.

CEVDET YILMAZ'DAN İLK MESAJ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

''Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak millete hizmet bayrağını değerli dostum Fuat Oktay’tan devralmak benim içim bir onurdur. Öncelikle Türkiye Yüzyılı kabinesinde cumhurbaşkanı yardımcılığı görevini şahsıma tevdi eden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum 'Son seçimlerde halkımız bir kez daha yeni yönetim sistemine ‘evet’ demiştir. Bu dönemde, önümüzdeki dönemde yeni yönetim sistemimizin gelişerek, güçlenerek Türkiye’mizin bir kazanımı olarak yola devam edeceğini vurgulamak istiyorum. Milletimiz seçimlerde hem meclis çoğunluğunu cumhur ittifakına vererek hem de cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yola devam diyerek güçlü iradesini ortaya koymuştur.'' 

FATİH DÖNMEZ: İHRACATI 6,5 MİLYAR DOLARA ÇIKARDIK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, görevi törenle Fatih Dönmez'den devraldı.

Fatih Dönmez'in açıklamaları şöyle:

Türkiye'nin adını ihracatta da duymaya başlayacaksınız. Çok kısa bir süre içerisinde gaz ticaret merkezi vasıtasıyla Türkiye bölgesinde önemli bir aktör haline gelmiş olacak. Madencilikte rekorlarla geçen bir süre oldu. İhracatımızı 6,5 milyar doalara çıkartmış olduk. Saymakla bitmez. Son 5 yılda çok büyük işler çok büyük projeler gerçekleştirdik. Şimdi bu görevi uzun yıllar mesai yaptığımız Alparslan kardeşimize bırakacağız. 13 yıla aşkın süredir birlikte çalıştığımız bir kardeşimiz. Emeği geçen bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

ALPARSLAN BAYRAKTAR'DAN YATIRIM VE REFORM VURGUSU

Bayraktar'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Enerji ve Tabii Kaynaklar alanında daha büyük dönüşüm için daha büyük bri dönüşüm için yeni bir yatırım ve reform hamlesiyle ülkemizin refahına en yüksek katkıyı sağlamak için var gücümüzle sizlerle beraber çalışacağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bu önemli görevi bizlere layık gördüğü için şükranlarımı arz ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Geçtiğimiz 21 yılda AK Parti iktidarlarında birçok piyasa reformları ile yapısal anlamda Enerji ve Tabii kaynaklar anlamında çok büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik. Bir taraftan ülkemizin artan talebini karşılarken  diğer taraftan dışa bağımlılığımızı düşürmeye gayret ettik. 2017 yılında ortaya koyduğumuz Milli Enerji ve Maden Politikası ile enerjide arz güvenliği yerleştirme ve öngörülebilir piyasa hedeflerini ortaya koymuştur.

DERYA YANIK: EN UFAK BİR KUŞKUM YOK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, görevi törenle Derya Yanık'tan devraldı.

Derya Yanık'ın açıklamaları şu şekilde;

Çok kıymetlli bakanımıza çok sevgili sotumuza bu bayrağı devrediyor olmaktan çok mutluyum. Sayın Bakanımızın geçmişte yaptığı çalışmaları enerjisi gençliği şu anki bulunduğu noktayı da çok geliştirerek yürüteceğinden en ufak bir kuşkum yok. Mesai arkadaşlarıma, bakanlık çalışanlarına huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Tam bir adanmışlıkla çalıştılar. Bu fedakarlığın aynı şekilde devam edeceğinden kuşkum yok. Sayın Bakanımıza kolaylıklar diliyorum. Yolu açık olsun.

GÖKTAŞ: ÇALIŞMALARIMIZI YÜZYIL VİZYONUMUZDA YÜRÜTECEĞİZ

Yeni Bakan Özdemir Göktaş ise şunları kaydetti;

Türkiye Yüzyılı vizyonuyla kurulan bu kabinede bu görevi bana tevdi eden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Aile ve toplum hizmetleirnde olduğu gibi kadınlar, çocuklar, engelliler, yaşlılar şehit ve gaziler ile ilgili çalışmalarımızda yüzyıl vizyonumuzla yürütüceğiz. Sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürebilir olmasını çok önemli görüyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!