DEVA Partisi ile irtibatlı 6 Türk gazeteci tespit edildi

Ali Babacan'ın liderliğini yaptığı DEVA Partisi ile irtibatlı 6 Türk gazeteci tespit edildi. Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, bugünkü yazısında o 6 gazetecinin kim olduğunu sorguladı.

Gündem 11.01.2022, 14:00 11.01.2022, 14:49
Abone ol
DEVA Partisi ile irtibatlı 6 Türk gazeteci tespit edildi

TSK eski mensubu ve Deva Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan, siyasi casusluk suçlaması ile 26.11.2021 tarihinde gözaltına alınmıştı. Metin Gürcan’ın bir AVM otoparkında “ajan” olduğu iddia edilen kişilerden bir zarfın içinde para aldığı görüntüler ortaya çıkmıştı.

20 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Metin Gürcan'ın casusluk faaliyetlerine ilişkin olduğu öne sürülen güvenlik kamera kayıtlarından elde edilen fotoğraflar da iddianamede yer aldı İddianamede, elde edilen deliller ışığında Metin Gürcan'ın, Türk Ceza Kanunu'nun 328'inci maddesi gereğince 'siyasal ve askeri casusluk' suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtilerek, 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianame, Ankara 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

6 GAZETECİ TESPİT EDİLDİ

Metin Gürcan'ın AVM otoparklarında elden para alışverişi yaptığı isimlerin İtalyan ve İspanyol istihbarat görevlileri olduğu belirlenirken, iddianamede flaş bir detay daha gündeme geldi. Buna göre Metin Gürcan’ın irtibatta olduğu 6 Türk gazeteci var. DEVA’lı Metin Gürcan’la 6 gazetecinin ilişkileri de mercek altında. Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan bugünkü yazısında o 6 gazetecinin kim olduğunu sorguladı.

KİM BU 6 GAZETECİ?

İfadesinde Metin Gürcan, yakın ilişkide olduğu ve bilgi aldığı 6 gazeteciden bahsetmiş. Şöyle diyor: "Medya görünürlüğüm sebebiyle geniş bir gazeteci grubu dostluğum var. Özellikle dış politika gazeteciliği alanında Türkiye'nin tanınmış isimlerinden olan (...) gibi gazetecilerle zaman zaman görüşürüm."

BABACAN DESTEĞİNİ DEVAM ETTİRECEK Mİ?

İddianamede gazetecilerin isimleri üç nokta ile gizlenmiş ama aradaki virgüllerden 6 gazetecinin Gürcan'la yakın irtibatı olduğu anlaşılıyor. Acaba kamuoyunun bu gazetecileri bilme hakkı yok mu? Ya da onlar içinden takibe takılan var da sırası gelmediği için mi
açıklanmıyor; doğrusu merak ettim. Ali Babacan'ın partisinin "Kurucular Kurulu" üyesi olan Metin Gürcan, iki ay önce "siyasi casusluk" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Babacan, Gürcan'a üst perdeden sahip çıkmış, "Bu girişimler Deva kadrolarını yıldıramaz. Hukuki desteğimizle Gürcan'ın yanında olacağız.'' demişti.

PARA KARŞILIĞI BİLGİ SATMIŞ

Metin Gürcan hakkında hazırlanan iddianamenin detaylarına göre MİT'in bir yıldır takip ettiği Gürcan'ın İtalya ve İspanya istihbarat servislerine para karşılığı bilgi sattığı tespit edilmiş. Bu kişilerle AVM otoparkları dahil "kuytuda" görüşen Gürcan, istihbarat elemanı olduklarını bilmediğini söylemesine rağmen şahsi bilgisayarında ele geçirilen bir konferans davetinde söz konusu İspanyol'un isminin karşısında "İspanya İstihbarat Genel Sekreter Temsilcisi" yazıldığı tespit edilmiş. Görüşmelerin içeriğine dair detaylı bilgiler de iddianamede mevcut. Merak ediyorum..."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!