banner2

DEVA Partili Ekmen'den ilginç iddia: Biz olmasak CHP'nin oyu yüzde 20'lerdeydi

Seçim sonuçlarını değerlendiren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, CHP dışındaki partilerin Millet İttifakı'na oy kazandırmadığı eleştirilerine karşı çıkarak DEVA ve diğer partilerin olmaması durumunda CHP'nin oy oranının yüzde 20'lerde olacağını ileri sürdü.

Gündem 01.06.2023, 00:41 01.06.2023, 02:06
Abone ol
DEVA Partili Ekmen'den ilginç iddia: Biz olmasak CHP'nin oyu yüzde 20'lerdeydi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Millet İttifakı ortağı partilerin CHP'ye oy kazandırmadığı eleştirilerine ilginç bir yanıt verdi. Ekmen, CHP'ye DEVA ve diğer ittifak ortaklarının yüzde 5 oranında bir oy kazandırdığını iddia etti. 

Gazeteci Taha Hüseyin Karagöz'ün sunumuyla tvnet'te canlı yayınlanan Sert Sorular programının bu haftaki konuğu olan Ekmen, CHP listelerinden seçime giren DEVA, Gelecek, Demokrat ve Saadet Partisi'nin yeteri kadar oy getirmediği eleştirilerine karşı çıktı.

DEVA PARTİLİ EKMEN'DEN İLGİNÇ İDDİA

2018 seçimleri üzerinden değerlendirme yapan Ekmen, CHP'nin 2018 yılındaki 22.65'lik oy oranının 2023 seçimlerinde yüzde 3.3'lük artışla 25.35'e geldiğini belirtti. Ekmen, "CHP'nin oranlarından sizin payınızı çıkarttığımızda yüzde 20 mi kalıyor?" sorusuna "Evet" diyerek yanıt verdi ve "5 puanlık bir artış matematiksel olarak var. Minimum 4 puan getirdik" açıklamasında bulundu.

"SEÇİME ORTAK LİSTEYLE GİRMESEYDİK 5 İLA 7 VEKİL ALIRDIK"

CHP'nin listelerinden milletvekili seçilen Ekmen, İYİ Parti'nin kendileriyle beraber ortak listeyle seçime girmemesine ilişkin ise "15 vekile mal olduğu konuşuluyor, biz bundan kaçındık" diye konuştu.

Ekmen, CHP listelerinden seçime girmemeleri durumunda da muhtemelen 5 ila 7 arasında milletvekili alacaklarını iddia etti.

Ekmen açıklamasında şunları söyledi:

"Bugün örneğin TİP'in ayrı girmesi 12 milletvekiline, İYİ Parti'nin 15 vekile mal olduğu konuşuluyor. Biz bundan kaçındık. Kendi logosunda ısrar eden ne olursa olsun parti menfaatlerine düşmekten de kaçındık. CHP'yi neden kabul ettik 23 baz puan var. Siz 4.5'u 6.5 yaptığınızda 25 vekil yapıyorken 23'ü 27 yaptığınızda +40 vekil yapılıyor. Minimum 4 puan getirdik. 2018'de CHP 22.65 iken bugün 25.35 olmuş yüzde 3.3 artış var. Aynı dönemde TİP 1.76, Zafer Partisi 2.23, Memleket Partisi 0.92 oy almış bu da +5 puan ediyor CHP havuzundan eksilen seçmen. AK Parti 7 puan, MHP 1 puan kaybetmiş 8 puan eder. 2.8 Yeniden Refah Partisi almış orada 5.2 puan kalıyor. İki ittifaklı yapıda bu 5.2 buharlaşmış olamaz. Millet İttifakı'na geldi. İYİ Parti'nin 'Bir oy Kemal'e bir oy Meral'e' sözünün de CHP'den seçmen eksilttiğini kabul edersek, İYİ Parti'nin CHP'ye ne eksilttiğini bilmeden 5.5 puanın buraya geldiğini savunabilir. CHP'yi sizi çıkarttığımızda elimizde yüzde 20 mi kalıyor. 5 puan Cumhur İttifakı'ndan minimum eksilen Millet İttifakı'na eklenen oy var. Memleket Partisi kimden seçmen eksiltmiştir, Zafer Partisi kimden oy eksiltti. Bundan CHP'den eksilirken CHP +3.3 ise bunların da aldığı oy 5 ise AK Parti + MHP de 8 puan eksiltmişse 5 puanlık bir artış matematiksel olarak var."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!