Deterjan Pazarı dolandırıcılığının detayları ortaya çıktı! Aynı malları tekrar tekrar satmışlar

Ankara'da Deterjan Pazarı isimli firma üzerinden vatandaşların banyo topu üretimi karşılığında 3 kat fazla kazanç vaadiyle dolandırıldığı olayın detayları ortaya çıktı.

Gündem 12.08.2022, 18:34
Deterjan Pazarı dolandırıcılığının detayları ortaya çıktı! Aynı malları tekrar tekrar satmışlar

Ankara'da Deterjan Pazarı isimli firma üzerinden banyo topu dolandırıcılığı iddiası ile dün düzenlenen ve aralarında firma sahibi S.K'nin de yer aldığı operasyonla ilgili devam eden soruşturmada şüpheliler hakkında şikayette bulunan mağdurların sayısı 100'ü aştı. 

Soruşturma kapsamında mağdurların ifadelerine başvuran mali polis, aynı zamanda şüphelilerin kurduğu saadet zincirini deşifre etti. 

3 KATI FİYATINA BİZE SATIN VAADİYLE KANDIRILDILAR

Yaklaşık 1 yıl önce "tozu satın alın, yoğurup banyo topu yapın, kuruttuktan sonra bize 3 katı fiyatına satın" şeklindeki sloganlarla adını duyuran firma, kendilerine hammadde için ödeme yapanlara üretim karşılığında çeşitli kimyasallar gönderdi.

İlk etapta 30 günde kurutularak imal edilen ürünleri 3 kat daha yüksek fiyata satın alan firma, talep arttıkça sabun topunun kuruma süresini 90 güne çıkardı. 

1 YILDA 40 BİN KİŞİ DOLANDIRILDI

Bu şekilde 1 yılda sisteme dahil olan kişi sayısı 40 bine ulaştı. 

Ürettikleri banyo toplarını firmaya getiren vatandaşlara "bozuk", "kırık", "uygun değil" diyerek eksik ödeme yapan şüpheliler, ürünleri satmayarak depoda bekletti.

SATILAN MALLAR MAĞDURLARA TEKRAR SATILDI 

İfade vermek için emniyete giden bir mağdurun iddiasına göre, firmaya teslim edilen ürünlerin bir kısmı işlemden geçirildikten sonra vatandaşlara üretim yapmaları için yeniden satıldı. 

Yapılan incelemede şüphelilerin tek bir banyo topu için talep ettiği hammadde ücretinin, ürünün piyasadaki satış fiyatından fazla olduğu tespit edildi.

BİNLERCE TEMİZLİK MALZEMESİ ELE GEÇİRİLDİ 

Diğer yandan, mali polisin şüphelilere yönelik soruşturması devam ederken 9 Haziran'da kendilerine gelen bir ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri, bu iş için özel olarak kiralanan bir eve operasyon düzenleyerek 190 litre sıvı kimyasal solüsyon, 1 ton 600 kilogram deniz tuzu ve 7 bin kalıp temizlik malzemesi ele geçirdi.

Operasyonda hakkında işlem yapılan şüphelinin de aynı saadet zincirinin halkası olduğu bildirildi. 

Emniyette işlemleri devam eden firma sahibi S.K'nin de yer aldığı 8 şüpheli işlemlerinin ardında adliyeye sevk edilecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!