banner2

Depremzedelere yönelik ödemeler başladı! Deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki korkunç depremler sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan depremde evleri yıkılan veya ağır hasar gören depremzedeler için hane başına 10 bin TL deprem destek yardımı ödemeleri hesaplara yatmaya başladı. 11 ilde yıkıma yol açan depremlerin 5,2 milyon kişiyi etkilediği belirtilirken, pek çok kişi deprem yardımı başvurusunun nasıl yapılacağını merak ediyor.

Gündem 18.02.2023, 20:13
Abone ol
Depremzedelere yönelik ödemeler başladı! Deprem yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Asrın felaketi sonrası depremzede ailelere yapılacak gerek ayni gerekse nakdi yardımlar acil ihtiyaçların karşılanması adına büyük önem taşıyor.

10 bin TL deprem yardım ödemelerine nasıl başvuru yapılacak? Bu yardım kimlere verilecek? İşte bu ve buna benzer soruların yanıtı.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen, 11 ili ve milyonlarca kişiyi etkileyen deprem felakatinin ardından bölgede binlerce bina kullanılamaz hale geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleşen son Kabine Toplantısı'nın ardından depremde evleri yıkılan veya ağır hasar gören depremzedelere hane başına 10 bin TL deprem destek yardımı verileceğini duyurdu.

Erdoğan, AFAD tarafından 12 Şubat Stadyumu'nda kurulan çadır kentte incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklama yapmıştı. Bu günlerin birlik olma ve dayanışma zamanı olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizler şu anda bütün imkanlarımızı seferber etmiş vaziyetteyiz ve şu an itibarıyla bazı hazırlıkları yapıp, hasar tespitleriyle birlikte de ailelere belli desteğimizi inşallah vereceğiz.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Şu an itibarıyla Hazine ve Maliye'den bu konuda belli bir bütçeyi ayırmış vaziyetteyiz. İnşallah bu bütçeyle beraber hasar tespitleriyle her ailemize onları bu süreçte rahatlatacak bir rakamı ki bunu inşallah 10 bin olarak şu anda planladık, 10'ar bin lira inşallah bu ailelere şu anda hükümet olarak ulaştıracağız. Onların bu geçiş döneminde sıkıntılarını giderelim istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Ödemeler için e-Devlet'ten başvuru şartı aranmıyor. Destek ödemeleri Ziraat Bankası'nda hesabı bulunan vatandaşların doğrudan hesabına, hesabı bulunmayanların ise TC kimlik numaralarına yapılacak.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremin ardından konutları hasar gören depremzedelere yönelik verilecek olan 10 bin lira tutarındaki Hane Başı Destek Ödemeleri yapılmaya başlandı. Konuyla ilgili AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, hasar tespit çalışmalarının sahada devam ettiği, çalışmalar sonuçlandıkça ödemelerin yapılacağı bildirildi.

10 BİN TL'NİN HARİCİNDE KİRA YARDIMI VE TAŞINMA YARDIMI DA YAPILACAK

Ödemelerin AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü iş birliği ile kesinleşmemiş hasar tespit verileri üzerinden alınan ikametgah verisi dikkate alınarak gerçekleştirildiği belirtilirken, şu ana kadar 337 bin 933 hanede hasar tespitin tamamlanarak ödemelere başlandığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesi ziyaretleri kapsamında Adıyaman’da konuşmuş, "Tüm bu çalışmalar için öncelikle 100 milyar liralık bir kaynak tahsis ettik. AFAD acil yardım ödeneğinden, oturduğu binalar yıkılmış, ağır veya orta hasar görmüş vatandaşlarımıza hane başına 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başlıyoruz. Yine bu hanelerdeki vatandaşlarımızdan konteyner kentler dışında barınacaklara ev sahibi olanlar için aylık 5 bin lira, kiracı olanlar için aylık 2 bin lira kira yardımı yapacağız" demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!