banner2

Depremzedeler için seferber oldular! Türkiye'deki uluslararası öğrenciler canla başla çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından provokatörler uluslararası öğrencileri, mülteci ve göçmenleri hedef alıyor. Öte yandan Türkiye'de eğitim gören uluslararası öğrenciler depremzedelerin yaralarını sarmak için canla başla çalışıyor.

Gündem 20.02.2023, 16:15 20.02.2023, 16:46
Abone ol
Depremzedeler için seferber oldular! Türkiye'deki uluslararası öğrenciler canla başla çalışıyor

Asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye tek yürek olmuş yaralarını sarmaya çalışıyor. Provokatörler ülkede yabancı düşmanlığını körüklemeye çalışırken Türkiye'de okuyan uluslararası öğrenciler ise depremzedeler için seferber olmuş canla başla çalışıyor. 

İNSAMER'den Hüseyin Çakmak, asrın felaketinde bazı kesimler mülteci ve göçmen düşmanlığını körüklemeye çalışırken Türkiye'de bulunan uluslararası öğrencilerin depremzedeler için yaptıklarını anlattı. 

'YABANCI DÜŞMANLIĞI DEĞİL MÜLTECİ DÜŞMANLIĞI'

Hüseyin Çakmak'ın yazısı şu şekilde:

Tarihinin en büyük doğal felaketlerinden biriyle karşılaşan Türkiye çok zor bir süreçten geçiyor. Bütün dünya âdeta Türkiye’nin yaralarını sarmak için seferber olmuşken ülke içinde bir kesimin yabancı düşmanlığını körüklemeye çalıştığı görülüyor. Son birkaç yıldır ülkenin gündemini meşgul eden ve bazı partilerin kendilerine siyasi malzeme olarak kullanmak üzere toplumda yaymaya çalıştıkları bu kin aslında yabancı düşmanlığı değil, tamamen mülteci ve göçmen düşmanlığıdır.

'MÜLTECİ DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN SİYASİ ÇIKAR BEKLEMEK ACİZLİKTİR'

Ancak Türkiye’de mülteci düşmanlığı üzerine inşa edilen bu siyasetle puan kazanmayı beklemek söz konusu siyasi parti ve çıkar gruplarının acizliği dışında başka bir şey değildir. Zira Türkiye dendiğinde ilk akla gelen hiç şüphesiz Türk insanının misafirperverliğidir. Tüm dünyada bu özelliğiyle tanınan Türkiye’de mülteci düşmanlığı üzerinden prim yapmaya çalışmak aslında bu çıkar gruplarının kendi toplumuna ne kadar yabancı olduğunun en açık göstergesidir.

'ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER VE GÖÇMENLER TÜRKİYE'NİN YARDIMINA KOŞTU'

Nitekim şimdiye kadar söz konusu çıkar gruplarının yürütmeye çalıştığı bu politika Türkiye toplumunda pek bir karşılık bulmamıştır. Diğer taraftan asrın en büyük felaketiyle karşılaşan Türkiye en zor günlerini yaşarken, başta uluslararası öğrenciler olmak üzere ülkedeki göçmenler de Türkiye’nin yardımına koşmuştur. Bu bağlamda Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve çatısı altındaki uluslararası öğrenciler “Çalışın! Yaptıklarınızı hem Allah hem Resulü hem de müminler görecektir.” ayetini âdeta kendilerine şiar edinmiş ve krizin ilk anından itibaren yardım çalışmalarını başlatmıştır.

UDEF YARDIMLARI TEK TEK AÇIKLADI

Uluslararası Öğrenci Derneği'nin (UDEF) çalışmaları kapsamında uluslararası öğrencilerin organize ettiği yardımın daha iyi anlaşılması için birkaç örnek üzerinden devam etmek uygun olacaktır. Sadece Akdeniz Uluslararası Öğrenci Derneği’nin tek başına topladığı nakdi yardım miktarı 50.000 TL, ayni yardım miktarı ise 100.000 TL’dir; yardım çalışmalarına katılan uluslararası öğrenci sayısı da 90’dır. Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği’nin toplam ayni yardımı ise 1,8 milyon TL’yi bulmuştur. Derneğin yardım çalışmalarına 100 uluslararası öğrenci katılmıştır.

Ağrı Nuh’un Gemisi Uluslararası Öğrenci Derneği’nin nakdi yardımı 45.000, ayni yardımı ise 500.000 Türk lirasını bulmuştur. Sadece Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği’nden 120 uluslararası öğrenci yardım çalışmaları için seferber olmuştur. Bunun yanı sıra 18.000 TL nakdi yardım ve 150.000 TL ayni yardım toplanmıştır. Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği’nden AFAD, İHH, Kızılay, belediyeler gibi kurum ve kuruluşların malzeme toplama, tasnif etme, yükleme çalışmalarına destek veren uluslararası öğrenci sayısı ise 100’dür. Dikkat çeken bir diğer çalışma ise Kayseri Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından yapılmıştır. Bu dernekte profesyonel arama kurtarma eğitimi alan sekiz farklı ülkeden 15 uluslararası öğrenci, Kahramanmaraş’ta AFAD’ın yürüttüğü arama kurtarma çalışmasına destek vermiştir. Son olarak Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği 23.623.375.00 TL ayni yardım toplamıştır.

27 MİLYON TL AYNİ YARDIM TOPLADILAR

Bu liste daha da uzatılabilir; ancak özetlemek gerekirse UDEF’in yürüttüğü deprem çalışmalarına 1.553 uluslararası öğrenci katılım sağlamış ve bugüne kadar toplam 770.000 TL nakdi yardım ile 27 milyon TL değerinde ayni yardım toplanmıştır. Uluslararası öğrenciler yaşanan bu büyük felakette Türkiye’nin yanında olmak için ellerinden gelen tüm gayreti göstermektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!