banner2

Depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti nasıl yapılıyor? Adli Tıp Kurumu başkanı açıkladı

Adli Tıp Kurumu, Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem felaketi sonrası 38 bin 199 cenazenin muayenesini yaptı. Kimliği bilinmeyenlerle ilgili de şimdiye dek 387 aile başvuruda bulundu. Bunlardan 168 cenazesinin kimliği tespit edilerek ailelere teslim edildi. Peki depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti nasıl yapılıyor?

Gündem 21.02.2023, 14:26
Abone ol
Depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespiti nasıl yapılıyor? Adli Tıp Kurumu başkanı açıkladı

Adli Tıp Kurumu Başkanı Hızır Aslıyüksek, Hatay Adli Tıp Şube Müdürlüğünde yaptığı açıklamada depremde hayatını kaybedenlerin kimlik tespitini nasıl yaptıklarını açıkladı. 

454 PERSONEL BÖLGEDE ÇALIŞMA YAPIYOR 

Adli Tıp Kurumu olarak İstanbul merkez 13 grup başkanlığı ve 81 ildeki adli tıp şube müdürlükleri ile ilk günden itibaren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatı ile deprem bölgesinde faaliyet yürüttüklerini hatırlatan Aslıyüksek, 11 ilde 454 personelin konu ile ilgili çalıştığına dikkat çekti. 

38 BİN MUAYENE YAPILDI 

İlk depremden itibaren sahada olduklarını belirten Aslıyüksek şu ifadelere yer verdi: 

Bugüne kadar Adli Tıp Kurumu olarak 38 bin 199 ölü muayenesi yaptık. Kimliği meçhullerle ilgili şimdiye kadar 387 aile başvurdu. Bunlardan 168 cenazenin kimliğini tespit edip ailelerine teslim ettik. Hüviyeti meçhul cenazelerle ilgili yakınını kaybedenlerin, ilgili başsavcılıklara, ilçelerdeki savcılıklara, Adli Tıp Kurumunun İstanbul merkez ve şube müdürlüklerine başvurup ağız içi sürüntü örneği veya kan vermesini öneriyoruz.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLERİN KİMLİK TESPİTİ NASIL YAPILIYOR? 

Kimlik tespiti hakkında konuşan Aslıyüksek, parmak izinin emniyet ve olay yeri inceleme ekibi tarafından alındığını, adli tığ uzmanlarının ölü muayenesini savcı huzurunda yaptığını belirtti. 

"Parmak izi, ölü muayenesi ve yakınlarının tanık ifadelerine göre teslim ettik." ifadesini kullanan Aslıyüksek, tespit yapılamayanlarda ölen kişilerin yakınlarının kan örneği vermesinin önemine dikkati çekti.

Öncelikle cenazelerin birinci derece yakınlarının örnek vermesini istediklerini bildiren Hızır Aslıyüksek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Annesi, babası, çocuğunun örnek vermesi gerekiyor. İkinci öncelik eğer ulaşılamıyorsa, yoksa, erkek cenazede erkek kardeşi, amcası veya dedesi, kadın cenazeyse kız kardeşin örnek vermesini istiyoruz. Daha sonra ise erkek veya kadın cenaze hangisi olursa olsun kardeşi, dayısı, teyzesi ve teyze çocuğunun örnek vermesi. Bizim DNA havuzumuzda, işletim sisteminde mevcut olan DNA havuzuyla eşleştirip en kısa zamanda ailelere cenazelerini teslim etmek istiyoruz.

ADLİ TIP GRUP BAŞKANLIĞINA DÖNÜŞTÜRÜLECEK 

Hızır Aslıyüksek, Hatay Adli Tıp Şube Müdürlüğü binasının gelecek haftaya kadar Adli Tıp Grup Başkanlığına dönüştürüleceğini belirtti.

Aslıyüksek, "Burada hem Adli Tıp Şube Müdürlüğü hem de Grup Başkanlığı olacak. Burada Morg İhtisas Dairesi, Kimya İhtisas Dairesi ve Acil DNA Laboratuvarı açıp en kısa zamanda bu binada hizmet vermek istiyoruz. Bu hafta içinde bitirip pazartesi itibarıyla burada hizmet vermeye çalışacağız." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!