banner2

Deprem uzmanından korkutan uyarı: Düzce depremi, bir başka depremin habercisi olabilir

Düzce'deki depremi değerlendiren Neotektonik ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim, depremin Kuzey Anadolu Fay sisteminin kuzeyinde gerçekleştiğine dikkat çekerek 'Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir' uyarısını yaptı.

Gündem 17.11.2021, 18:23 17.11.2021, 18:44
Abone ol
Deprem uzmanından korkutan uyarı: Düzce depremi, bir başka depremin habercisi olabilir

Saat 15.40'ta gerçekleşen Düzce depremi, yerin 18,02 kilometre derinliğinde oldu. Sarsıntı, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Bursa'da da hissedilirken depremin büyüklüğü 5.3 olarak açıklandı

PROF. DR. HALUK SELİM DEPREMİ DEĞERLENDİRDİ

Neotektonik ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Haluk Selim, meydana gelen depremle ilgili değerlendirmede bulundu.

düzce deprem

Selim, “Deprem yaklaşık 15 km uzunluğa sahip olan bu fayın etkisiyle olmuştur. Bu fay Düzce çek-ayır havzasının hemen kuzeyinde yer alır. Çilimli Fayı literatürde bilinin ve Kuzey Anadolu Fayı’na paralel olarak uzanan aktif bir faydır. Meydana gelen bu deprem 12 Kasım 1999 depremini meydana getiren Kuzey Anadolu Fay sisteminin kuzeyinde gerçekleşmiştir. Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir. Bu durum tehlike arz eder. Ama artçılar olursa tehlikeli bir durum söz konusu olamaz” ifadesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!