banner2

Deprem bölgesi için turuncu alarm! Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'den yapılan güncel değerlendirmelere göre; Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Tunceli ve Erzincan için "sarı", Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ile Elazığ için ise ise "turuncu" alarm verildi.

Gündem 25.03.2023, 09:36 25.03.2023, 13:05
Abone ol

Meteoroloji'den, Türkiye'yi derinden sarsan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesine yönelik sarı ve turuncu kodlu yağış uyarısı yapıldı.

Meteoroloji, Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Muş, Tunceli, Şanlıurfa ve Kilis'te kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu.

KUVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, bölgede beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa’da kuvvetli (21-50 kg/m2), Adıyaman, Elazığ, Malatya'nın güneyi ve Şanlıurfa’nın kuzeyinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor.

SU BASKINLARINA DİKKAT

Açıklamada, pazar günü gece saatlerine kadar yer yer devam etmesi beklenen kuvvetli yağışların sebep olabileceği sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı.

GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ RAPORU

Meteoroloji'nin günlük hava tahmini raporunda ise şu ifadelere yer verildi;

''Hava sıcaklığı, kuzey kesimlerde biraz artacak, doğu kesimlerde ise azalacak. Diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak, genellikle mevsim normalleri civarında seyredecek. Yağışların Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Bingöl ve Muş çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması (21-70 kg/m²) beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.''

ÇIĞ TEHLİKESİ

Meteoroloji'den yapılan diğer uyarıda ise ''Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı beklendiğinden hava kalitesinde azalma, çamur yağışı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.'' işfadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!