banner2

Deprem anında ne yapılmalı? Deprem çantasında neler bulunur? Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Deprem anında neler yapılması gerektiği birçok vatandaş tarafından merak ediliyor. Aynı şekilde depremle ilgili hazırlık yapılması ve deprem çantası hazırlanması gerektiğini uzmanlar tarafından belirtiliyor. Peki, Deprem anında ne yapılmalı? Deprem çantasında neler bulunur? Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Gündem 14.02.2023, 11:15 14.02.2023, 11:10
Abone ol
Deprem anında ne yapılmalı? Deprem çantasında neler bulunur? Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Kahramanmaraşda meydana gelen yıkıcı deprem sonrasında vatanşlar deprem anında ne yapılması gerektğini, Depremle ilgili ne gibi hazırlıkların yapılacağını ve deprem çantasında hangi araç gereç bulunması gerektiğini merak ediyor.

DEPREM ANINDA NE YAPILMALI?

Başınızı iki elinizin arasına alarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile koruyun. Sarsıntı geçene dek bekleyin. Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, baş ve enseyi koruyacak şekilde KAPAN, düşmemek için sabit bir yere TUTUN hareketini yapın. Deprem sırasında sarsıntı durana kadar olduğunuz yerde kalın.

DEPREM ÇANTASINDA NELER BULUNMALI?

Afet ve Acil Durum Çantasının İçerisinde Neler Olmalı?
Gıda
Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Önemli belge fotokopileri
Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
Zorunlu Deprem Poliçesi
Diplomalar
Pasaport, banka cüzdanı vb.
Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)
Giyecekler
İç çamaşırı
Çorap
Yağmurluk
İklime uygun giysiler
Su
Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

Hijyen malzemeler
Sabun ve Dezenfektanlar
Diş fırçası ve macunu
Islak mendil
Tuvalet kâğıdı
Hijyenik ped

Diğer malzemeler
İlk yardım çantası
Uyku tulumu veya battaniye
Çakı, düdük, küçük makas
Kâğıt, kalem
Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

DEPREM ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Afet çantası, acil tahliye gerektiren bir durumda kısa sürede ikamet yerini tahliye edebilmek için hazırlanmış, içinde sahibinin belli bir süre gerekli ihtiyaçlarını karşılayabilecek malzeme olan çanta diye tanımlanabilir. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir. Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanız 'kolay ulaşacağınız bir yerde' saklamanız çok önemlidir. Afet ve Acil Durum Çantası sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da olmalıdır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!