banner2

Demirtaş'la Nagehan Alçı'yı, Akşener'le Livaneli'yi buluşturan karar

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 'Gezi' kararı, Selahattin Demirtaş, Nagehan Alçı, Zülfü Livaneli ve İYİ Parti'yi Osman Kavala'nın arkasında buluşturdu.

Gündem 26.04.2022, 15:34
Abone ol
Demirtaş'la Nagehan Alçı'yı, Akşener'le Livaneli'yi buluşturan karar

Gezi kalkışmasının bir darbe girişimi olmadığına, ABD Büyükelçiliğiyle koordineli Osman Kavala'nın da bu isyanda bir dahli bulunmadığına inanan kesimler, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına karşı bir araya geldi. 

Gezi Parkı davasında Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet, diğer sanıklara ise 18'er yıl hapis cezası verilmesi birbirine uzak gibi görünen çeşitli isim ve kurumların yanı düzlemde buluşmasıyla sonuçlandı. 

Kobani Olayları ismiyle bilinen 6-8 Ekim 2014 katliamının tetikleyicisi, eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, kararla ilgili sosyal medya hesabından mesaj paylaştı. Demirtaş, "Gezi dört duvara sığmaz. Halen mi öğrenemediler, korku korksun bizlerden" ifadesini kullandı. 

Demirtaş'la birlikte Meral Akşener yönetimindeki İYİ Parti de mahkemenin Gezi kararını eleştirdi. Yapılan yazılı yazılı açıklamada, "Adalet duygusuna, vicdana, hukuka ve ülkemizin düşürüldüğü duruma ilişkin endişelerimiz derinleşmiştir" denildi. 

Habertürk'teki köşesinde bir hukukçunun görüşünden alıntı yapan Fatih Altaylı ise "Türkiye’de yargı artık siyasetin sadece isteklerini değil, niyetlerini de yerine getiriyor" diyerek Gezi'ye dair kararı eleştirdi. 

Osman Kavala'ya destek furyasına katılan bir başka isim aynı gazetede yazan Negahan Alçı oldu. "İdam cezası kaldırılmamış olsa Osman Kavala’yı darağacına mı gönderecektiniz?" başlığıyla yazdığı yazıda Alçı, mahkemenin kararına inanamadığını, nutkunun tutulduğunu dile getirdi. 

Ahmet Mümtaz Taylan, Şahan Gökbakar, Sabahat Akkiraz, Selda Bağcan gibi ünlü isimlerin de eleştirdiği karara ilişkin Zülfü Livaneli de şu yorumu yaptı: "Düştüm bir ormana yol belli değil / Yatarım yatarım yıl belli değil... Dehşet içindeyim, Osman Kavala." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!