banner2

Demir İpek Yolu Londra'dan Pekin'e gidecek! En önemli kesimin ray kaynak törenine Bakan Karaismailoğlu katıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Londra'dan Pekin'e kadar uzanan Demir İpek Yolu'nun Avrupa bağlantısını oluşturan Halkalı-Çerkezköy-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın ilk ray kaynak törenine katıldı.

Gündem 08.06.2022, 13:15 08.06.2022, 14:19
Abone ol

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrupa'yı Çin'e bağlayacak Demir İpek Yolu'nun Halkalı-Çerkezköy-Kapıkule Demir Yolu Hattı'nın ilk ray kaynak törenine katıldı.

Karaismailoğlu burada yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki yük ve yolcu taşımacılığında kapasite artışına imkan verecek projenin ilk ray kaynak töreni için bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu belirtti. 

DEMİRYOLU 67 ÜLKENİN MERKEZİNDEN GEÇİYOR

Türkiye'nin jeostratejik konumu sayesinde 4 saatlik uçuş ile 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı ve 38 trilyon dolar gayrisafi milli hasılaya sahip ve 7 trilyon 45 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkenin merkezinde olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, bu önemin her geçen gün güç kazandığını belirtti. 

TÜRKİYE'NİN STRATEJİK DEĞERİ ARTIYOR

Karaimailoğlu, Türkiye'nin stratejik değerinin arttığını belirterek şu ifadelere yer verdi: 

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bu farkındalık ile hareket ediyor, sadece ülkemizin değil, küresel ihtiyaçları da karşılamak adına projelerimizi devlet aklı ile planlayarak hayata geçiriyoruz. Çalışmalarımızı bu gerçeğin ışığında planlıyoruz. Türkiye'miz dünyadaki ham madde kaynakları ile ekonomik merkezleri buluşturan bir kavşak konumundadır. Bu da Asya-Avrupa arasındaki transit taşımacılığın sürdürülebilir, kesintisiz ve artan kapasiteyle ülkemizin ulaşım ağları üzerinden yapılması demektir. Bugün ilk ray kaynağını gerçekleştireceğimiz demiryolu hattı, Asya ve Avrupa arasındaki kesintisiz ticarete destek olacak, Avrupa Birliği ile aramızdaki ilişkileri daha da güçlendirecek."

DEMİR İPEK YOLU LONDRA'DAN PEKİN'E UZANIYOR

Karaismailoğlu, projenin tamamlanması ile Pekin'den Londra'ya uzanan güvenli ve kesintisiz demiryolu taşımacılığına imkan sağlayan Demir İpek Yolu'nun çok önemli bir bölümünün yüksek standarda ulaşacağını ifade etti. 

TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI TİCARETTEKİ ROLÜ REDDEDİLEMEZ

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin uluslararası ticaretteki rolünün reddedilemez bir boyutta olduğunu ifade ederek şu ifadelere yer verdi: 

Biz de bu önemin farkında olarak, ulaştırma ağlarının Avrupa'ya entegrasyonunun yüksek standartlarda sağlanmasını her daim önceliklerimiz arasında tutuyoruz. Küresel lojistik bir süper güç olma yolunda ilerleyen ülkemiz, orta koridorda, Asya ve Avrupa arasında alternatif olmanın ötesinde, değerli ve kazançlı bir lojistik ve üretim üssüne dönüşerek önemli sorumluluklar üstleniyor.

DEMİR İPEK YOLU'NA STRATEJİK BİR MESELE OLARAK BAKIYORUZ

Başarıyla tamamlayarak hizmete açtığımız Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hatları kullanılarak, 28 Mayıs 2020 tarihinde ilk uluslararası yük taşımacılığı seferini yapan Demir İpek Yolu'na stratejik bir mesele olarak yaklaştığımızın somut göstergesidir.

Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Avrupa Birliği ile Ankara-İstanbul Hattı Köseköy-Gebze Kesimi, Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı, Samsun-Kalın Demiryolu Hattı projelerini başarıyla hayata geçirdiğini söyledi. 

Bakan Karaismailoğlu, diğer kesimi oluşturan Halkalı-Çerkezköy bölümünün tamamını ise Türkiye'nin dört bir yanında binlerce kilometre demir yolunun inşasında olduğu gibi milli bütçeden karşılandığını kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!