Yandex Metrica

Sitede Ara

DEB Partisi lideri Çiğdem Asafoğlu kimdir?

DEB Partisi lideri Çiğdem Asafoğlu kimdir?

Yunanistan'da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Türklerin kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi büyük bir başarı elde etti. Batı Trakya'da 3 ilden 2'sinde DEP Partisi birinci çıkmayı başardı. Seçim zaferinin ardından DEP Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu "halkımız hem davasına, hem de partisine sahip çıktı." dedi. Yaşanan gelişmelerin ardından DEB Partisi lideri Çiğdem Asafoğlu'nun kim olduğu ise araştırılmaya başlandı.

Gündem

11.06.2024, 14:22

DEB Partisi Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Batı Trakya'da büyük bir zafer ilan etti. DEP Partisi Türklerin yoğun olarak yaşadığı Rodop'ta yüzde 36, İskeçe'de ise yüzde 27 oy oranıyla birinci parti oldu. Dostluk Eşitlik Barış (DEB) başkanı Çiğrem Asafoğlu kimdir soruları ise seçim galibiyetinin ardından arama motorlarına sorulmaya başlandı. 

2024 Haziran konut satış istatistikleri | Haziran'da kaç ev satıldı? 2024 Haziran konut satış istatistikleri | Haziran'da kaç ev satıldı? Haberi Görüntüle

DEB PARTİSİ LİDERİ ÇİĞDEM ASAFOĞLU KİMDİR?

Çiğdem Asafoğlu Batı Trakya Türkü siyasetçidir. Yunanistan'ın Batı Trakya bölgesinde Türk Azınlığı temsil eden Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi'nin başkanıdır.

Çiğdem Asafoğlu 17 Kasım 1987 yılında Yunanistan'ın İskeçe kentinde dünyaya geldi. Yunanistan Batı Trakya Türki bir aileni kızıdır.

İskeçe'de Kireççiler Türk Azınlık İlkokulu'nda ilk eğitimini tamamladı. Ardından Devlet Lisesi'nde lise eğitimini tamamladı.

Üniversite eğitimini Selanik Aristoteles Üniversitesi Felsefe ve Pedagoji Bölümü'nde tamamladı.

DEB Partisi'nde 5 Ocak 2019'da genel başkan seçildi. 

Çiğdem Asafoğlu evli ve bir çocuk annesidir.

15 Temmuz bugün Ankara'da otobüsler bedava mı? EGO-otobüs-metro bugün ücretsiz mi? 15 Temmuz bugün Ankara'da otobüsler bedava mı? EGO-otobüs-metro bugün ücretsiz... Haberi Görüntüle

ÇİĞDEM ASAFOĞLU'NDAN ZAFER AÇIKLAMASI

DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu seçim zaferi sonrası yaptığı açıklamada "Batı Trakyalı Türklerin bugün sandıklara giderek Atina ve Brüksel'e tepkilerini gösterdiklerini söyledi" dedi. Asafoğlu "Bizler bu sonuçtan emindik.Bugün de halkımız yine hem davasına, hem de partisine sahip çıktı. Azınlık, ülkeyi yönetenlere çok ciddi bir mesaj gönderdi. Atina'nın, burada yaşayan bir azınlığının olduğunu görmezden gelmekten vazgeçmesi lazım" dedi.

Batı Trakya Türkleri, siyasi temsili engellediği gerekçesiyle yüzde 3 seçim barajının kaldırılmasını istiyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading