Yandex Metrica

DDK Başkanı Salih Tanrıkulu kimdir?

DDK Başkanı Salih Tanrıkulu kimdir?

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile görevden alındı ve yerine Salih Tanrıkulu getirildi. Gece yarısı yayımlanan kararname ile Salih Tanrıkulu kimdir soruları sorulmaya başlandı. Salih Tanrıkulu daha önce Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığında Kurul Üyesi olarak görev yapıyordu.

Gündem

07.06.2024, 08:36

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanlığında görev değişimi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan atama karaına göre Yunus Arıncı görevden alındı ve yerine Salih Tanrıkulu atandı. Atamanın ardından Salih Tanrıkulu kimdir, nereli soruları arama motorlarına sorulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan UEFA'nın kararına tepki: Tamamen siyasi bir karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan UEFA'nın kararına tepki: Tamamen siyasi bir karar Haberi Görüntüle

SALİH TANRIKULU KİMDİR?

Salih Tanrıkulu Devlet Denetleme Kurulu Başkanlığına atandı. 

1974 yılında Ankara'da doğan Salih Tanrıkulu ilk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladıktan sonra lisans eğitimi için  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 

1996'da üniversiteden mezun lan Tanrıkulu ABD'de Illinois Üniversitesinde Ekonomi dalında yüksek lisansını tamamladı. 

Türkiye'ye döndükten sonra Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine başladı.

Ardından Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü görevinde bulundu. Sırasıyla Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi, Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı pozisyonlarında görevler üstlendi. 

Salih Tanrıkulu 2013 - 2015 yıllarında Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği (Brüksel) Maliye Müşaviri ve NATO Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Cumhurbaşkanlığı DDK Üyeliğine 20145 yılında atandı. 

2017'den Ocak 2023'e kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini yerine getirdi.

2023'ten bu yana DDK Başkan Vekili olarak görev yapıyordu. 

Evli ve üç çocuk babası olan Salih Tanrıkulu İngilizce ve Fransızca biliyor.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading