David Keynes ile Fatih Gürsul aynı evlerde kardeş gibiymiş

ByLock lisans sahibi, aynı zamanda 'mahrem imam grup abisi' Alpaslan Demir'in, 'CHP İmamı' olarak bilinen FETÖ üyesi Fatih Gürsul'la birlikte görev yaptığı ortaya çıktı.

Gündem 29.07.2021, 11:26 29.07.2021, 12:05
Abone ol
David Keynes ile Fatih Gürsul aynı evlerde kardeş gibiymiş

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi Alpaslan Demir (David Keynes) hakkında hazırlanan iddianame çarpıcı bilgileri ortaya döktü. 9 Haziran'da ABD'den Türkiye'ye gelerek teslim olan 48 yaşındaki Demir, verilen bilgilere göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun FETÖ üyeliğinden tutuklanan eski danışmanı Fatih Gürsul'la çok yakın arkadaştı; örgütte bir dönem aynı evde kaldılar. Savcılığa bilgi veren gizli tanık 'Karadeniz', Alpaslan Demir-Fatih Gürsul ilişkisini şu sözlerle anlattı: 

"Mahrem imamlardan Ahmet Hamdi Parlak 2003 yılına kadar Ankara’da bulunmuş ve daha sonra TSK’da mahrem imam olarak görevlendirilmiştir. Alpaslan Demir (David Keynes) isimli şahsı Ankara Kurtuluş’taki Kıbrıs caddesinde tuttukları evde saklıyorlardı. Fatih Gürsul da bu eve ara sıra gelir giderdi. Fatih Gürsul ile iyi derecede arkadaşlıkları vardı. Gürsul’la birlikte MİT TIR’ları ihanetinin planlayıcısı olduğuna dair iddiaları medyadan öğrendim. Gürsul 1998’de Cebeci Stadı yakınlarında örgüt evinde kalmıştır. Birbirimizin evine gelip gitmekteydik. Ahmet Hamdi Parlak ve Alpaslan Demir (David Keynes) ile iyi derecede arkadaşlıkları vardır. Birbirleriyle sık görüşürlerdi. David Keynes’i kontrol altında tutan ekipte yer almıştır."

GÜRSUL HAKKINDA DETAYA GİRMEDİ

2001 yılında gittiği ABD'de 2012'de vatandaşlık alan Alpaslan Demir, ünlü iktisatçı John Maynard Keynes'ten ilhamla adını David Keynes olarak değiştirdi. Demir, FETÖ'nün 'CHP İmamı' olarak bilinen Fatih Gürsul hakkında savcılık sorusuna şu cevabı verdi: "1999 yılında Hacettepe Üniversitesi kütüphanesinde tanışmıştık. Daha sonra samimiyetimiz ilerledi. Kendisi bana o dönem yapıya ait yurtta kaldığını ve belletmen olarak görev aldığını söylemişti. Daha sonra Hacettepe'de master yapmaya başladı. Sonra asistan olarak göreve başladı. Doktora bittikten sonra üniversiteyle ilişiğini kesti. Bir müddet sonra İstanbul Üniversitesi’ne yardımcı doçent olarak girdi. Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı oldu."

'MAHREM İMAM GRUP ABİSİ'

Demir (Keynes), FETÖ'cü askerlerle ilgilenen mahrem imamlardan biri ve aynı zamanda 'grup abisi' idi. Demir'in adı ilk olarak Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında FETÖ üyeliği suçundan soruşturma yürütülen eski astsubay Cihan Arukan’ın verdiği ifadede geçti. Arukan, lise mezuniyetinden sonra Ankara Polatlı’daki Maltepe Dershanesi yurdunda kaldığı dönem 1 yıl boyunca kendisiyle, belletmen olarak görev yapan ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olarak bildiği Alpaslan Demir’in ilgilendiği beyanında bulunmuştu. 

Demir'e ilişkin ihbar, beyan, ifade ve teşhis tutanaklarına yer verilen iddianamede, 18 Temmuz 2017’de ifadesi alınan ve 26 yıl FETÖ yapısı içerisinde aktif olarak bulunduğunu belirten gizli tanık 'Karadeniz', Demir'in Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okurken evlerde askeri okullara öğrenci yetiştirmekle görevli olduğunu ve 1996 yılına kadar Kara Harp Okulu’nda mahrem imamlık yaptığını anlattı.

TARIK TOROS'UN 'İMAM' OLDUĞU EVDEYMİŞ

İddianamede, Keynes’in 26 Ekim 2016’da dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar’ın makamını aradığı, güvence verilmesi durumunda ByLock’la ilgili bilgiler vermek isteyerek "Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım" dediği belirtildi. 1990’da üniversiteyi kazandığını ve örgüt evine yerleştirildiği anlatan Keynes, 'Tarık' kod Talip Aydın isimli kişi ile problem yaşadığımdan dolayı Tarık Toros'un imamlığını yaptığı eve yerleştirildiğini anlattı. Keynes, "Bu evde benim dışımda kalanları hatırlamıyorum" dedi.

BYLOCK'U ATALAY CANDELEN YAZDI

Keynes verdiği ifadede ByLock’un lisansını nasıl aldığını da anlattı. ByLock programının yazılımını kendisinin yazmadığını iddia eden Keynes, Portland State Üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunu 'Tilki' lakaplı Atalay Candelen’den bahsetti: "Atalay Candelen bana Silikon Vadisi'nde çalışmak için CV'sine ekleyecek programlar hazırladığını, bu programları Apple Market'e yüklemek için internetten satın alması gerektiğini ancak kendi kredi kartının yurt dışı harcamasına kapalı olduğunu ve kredi kartımdan 100 dolar kullanmak istediğini söyledi. Ben de kredi kartı bilgilerimle işlemler için kullanacağı mail adresimi verdim. Apple Market'ten söylediği program aracını satın aldı. (...) Mart 2014’te ByLock isimli bir program hazırlayıp Apple Market'e yüklediğini söyledi. O dönem Amerika’da kullandığım hat bulunan telefonumu benden alıp Apple Market'ten bu programı indirdi ve telefonuma kurdu. 15 Temmuz’dan sonra ByLock’un tamamen FETÖ için hazırlanmış bir program olduğu kanaatine vardım."

KASET KUMPASÇISINI BYLOCK YAZARI GİZLEMİŞ

Alpaslan Demir'i iddianamedeki ifadesinde, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP’li eski yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili aranan FETÖ firarisi Faruk Bayındır’la ilgili de bilgilere yer verildi. ByLock programını yazan Atalay Candelen ve Faruk Bayındır ile 2010’da buluştuklarını, Candelen’in Bayındır hakkında kendisine 'orta okul döneminde yapı içerisinde abileri olduğunu' söylediğini ifade eden Keynes, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Faruk Bayındır’ın Ataköy’de Atalay Candelen tarafından gizlendiğini anlattı.

SAVCI: HER BİLDİĞİNİ ANLATMIYOR

1973 Giresun doğumlu Alpaslan Demir, 80'li yılların sonunda FETÖ'nün FEM dersanesinde eğitim gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki lisans eğitimi sırasında örgüt evlerinde 'belletmen' sıfatıyla görev yaptı. Ardından kendisine 'Tarık' kod adı verilerek TSK mahrem yapılanmasında 'öğretmen' (grup abisi) pozisyonuna yükseltildi. Demir 2001 yılında ABD'ye gitti. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gazeteci İsmail Saymaz'ın ByLock dosyasını sulandırma girişimi olan "İşte herkesin aradığı ByLock" başlıklı haberin ana aktörü Demir, daha sonra 'itirafçı' olma ümidiyle 9 Haziran 2021 tarihinde Türkiye'ye gelerek teslim oldu. Ancak savcılık, ABD vatandaşı David Keynes'in bildiklerini tam olarak anlatmadığını düşünüyor. ByLock’un lisans sahibi olan David Keynes (Alpaslan Demir), program hakkında bilinenlerden öte bilgi vermedi. Keynes'in 'CHP İmamı' Fatih Gürsul'la ilgili detaylı ifade vermekten kaçınmış olması da dikkat çekiyor. Savcılık bu gibi nedenlerle Keynes'in, 'kendisini suçtan kurtarmaya yönelik beyanlarda bulunduğunu' değerlendiriyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!