banner2

Cüneyt Arkın'a son veda! Babasının repliğiyle dakikalarca alkışlandı: Ağıt değil destan yaraşır

Yeşilçam'ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın'ın naaşı Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alınarak, tören yapılacak Atatürk Kültür Merkezi'ne götürüldü. Oğlu Murat Arkın, babası Cüneyt Arkın'a kendi repliğiyle veda ederken ''Gerçekten böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Ağlamayın be, böyle insanlara ağıt değil, destan yaraşır.'' ifadelerini kullandı. Binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde usta oyuncu, alkışlar ve sloganlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

Gündem 30.06.2022, 15:23 30.06.2022, 15:25
Abone ol

Kalbinin durmasıyla kaldırıldığı hastanede 85 yaşında yaşama gözlerini yuman Yeşilçam'ın usta oyuncusu Cüneyt Arkın bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Cüneyt Arkın için ilk tören Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Tören, Cüneyt Arkın'ın unutulmaz filmlerinden kesitlerin yer aldığı sunum ile başladı. Cüneyt Arkın, dakikalarca ayakta alkışlandı. 

'BİLDİĞİ İNANDIĞI YOLDA DEVAM ETTİ'

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sanatçının ailesine sabır dileyerek şunları söyledi: 

"Yüreğimize bir burukluk, bir ağırlık çöktü. Zira Cüneyt Arkın ismi bir sanatçı adı olmanın ötesinde, bir duruş ve kararlılık ifadesiydi. Dram, romantik, komedi, sinemada hangi türde olursa olsun, canlandırdığı karakterin hakkını sonuna kadar verdi. Ama hepsinden öte, Türk tarihine sinema perdesi üzerinden eşsiz bir kapı açtı. Popüler kültürün asimile eden, özünden koparan, akıl çelen etkilerine, sanat ve direnişin akla gelen ilk ismi Cüneyt Arkın oldu ve bütün bunları yokluk ve imkansızlıklara rağmen başardı. Bildiği, inandığı yolda devam etti." dedi.

'ÇOK AMA ÇOK GÜZEL BİR İNSANDI'

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Arkın'ın gençlik yıllarının kahramanı olduğuna dikkati çekerek, "O güçsüzlerin yanındaki güç, kötünün karşısındaki iyiydi. Malkoçoğlu'ydu, Kara Murat'tı, Battalgazi'ydi, Öğretmen Kemal'di, hem doktor Fahrettin Cüreklibatur hem Cüneyt Arkın olarak yüreğimizdeki vatan ve millet sevgisinin iyilik ve dürüstlüğün beyaz perdedeki temsilcisiydi. Çok ama çok güzel bir insandı." değerlendirmesinde bulundu.

'OLAĞANÜSTÜ BİR İNSANDI'

Yeşilçam'ın usta oyuncularından Ediz Hun ise "Sene 1963, sevgili Cüneyt'le birlikte sinemaya girişimizin yılı. 59 yıl geçti. Olağanüstü bir insandı. Her rolün üstesinden gelebilecek kabiliyete haizdi, emsalsizdi. Çok çalışkan ve çok azimliydi. O zaman Medrano Sirki vardı Dolmabahçe'de. Onların çadırında haftalarca eğitim aldı. Her türlü rolün üstesinden başarıyla gelebilmiş çok büyük bir sanatçıydı." ifadelerine yer verdi.

'NE MUTLU BİZE BÖYLE BİR DEĞERİMİZ OLDU'

Sanatçının oğlu Murat Arkın, babasının vatan ve millet sevgisine vurgu yaparak, şöyle konuştu: "Hayatında hep 'milletim, halkım, vatanım' dedi. Biz her şeyi ondan öğrendik. Satrançta yaptığım her hamlede o var. Attığım her adımda o var. Yüzerken attığım her kulaçta o var. Muhabbet ettiğim her insanın gözünde o var. Pek medyaya, sosyal medyaya bakamadım ama gelen mesajlardan, söylenenlerden şunu gördüm ve gurur duydum bir kez daha, dini, dili, ırkı mezhebi, rengi, politik görüşü ne olursa olsun, tüm insanlarımızın üzerinde anlaştığı, uzlaştığı birleştirici bir unsur olmuş Cüneyt Arkın. Ne mutlu bize, böyle bir değerimiz oldu. Gerçekten böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Benim için gerçekten konuşmak çok güç. Onun filmleriyle açılışı yaptık ben de onun filmlerinden bir replikle bitirmek istiyorum sözümü. Bugün çok ağlayan insan gördüm, zaman zaman hıçkıra hıçkıra, zaman zaman da çekindiği için yüreğinden ağlayanları gördüm... 'Ağlamayın be! Böyle insanlara ağlamak değil, destan yaraşır." ifadelerini kullandı.

'YAŞAMA CESARETİNİN KENDİSİYDİ O'

Oğlu Kaan Polat Cüreklibatır ise şunları anlattı: "Babam hayatı çok zor ama dolu dolu yaşamış. Hafızalara kazınan filmleriyle ölümsüz karakterleriyle büyüdük. En önemlisi de (filmlerini) vatanına ve milletine olan sevgisini birleştirerek yapması oldu. Bir röportajında 'Çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz?' diye sormuşlardı. Şu cevabı vermiş; 'Ben çocuklarımın gülmesini, mutlu, iyi insan olmasını istiyorum.' Çocuktum. Tabii iyi insan nedir anlamamıştım. Filmlerini izleye izleye iyi insan olmayı öğrendim. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, mütevazılığı, en önemlisi iyi insanların hep kazandığını, kötülerin bir şekilde kaybettiğini öğrendik. Son kitabının yazılarını bana yazdırmıştı. Bütün bedeninin, ruhunun bana geçtiğini hissediyorum. Orada bir makalede şöyle diyordu; 'Hayatı yaşamak cesaret ister'. Aslında kitabın özetiydi bu. Yaşama cesaretinin kendisiydi o."

BETÜL ARKIN: EVİNDE ÖLMEK İSTERDİ EVİNDE ÖLDÜ

Törene gelen eşi Betül Arkın, AKM'ye girmeden önce açıklama yaptı. Betül Arkın, "Ben bu kadar çok sevildiğini gerçekten bilmiyordum. Gitti, dünyayı kurtardı. Kendini kurtaramadı maalesef. Evinde ölmek isterdi. Evinde öldü." dedi.

TÜRKAN ŞORAY GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Cüneyt Arkın'ın cenazesi, konuşmaların ardından dualarla AKM'den uğurlanarak, Teşvikiye Camii'ne cenaze namazı için götürüldü. Cenaze törenine katılan 'Yeşilçam'ın Sultanı' Türkan Şoray da çok sayıda filmde beraber rol aldığı Cüneyt Arkın'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Cüneyt Arkın'ın tabutuna kapanan Şoray, gözyaşlarına boğuldu.

KEREM ALIŞIK: FİLMİMİZ KOPTU

Kerem Alışık, "Çok önemli büyük bir sanatçıydı. Hakikaten filmimiz koptu diyebilirim. Sokaklarda adı koşturduğumuz çocukluğumuz, içimizden bir parça koptu. Sıcak ekmek kokuları bıraktı gitti. Başımız sağ olsun milletçe. Mekanı cennet olsun" dedi.

BURAK ÖZÇİVİT:BENİM İÇİN ONUN YERİ ÇOK AYRI

Törene katılan Burak Özçivit ise, "Hepimiz için çok önemli biriydi. Son görevimizi yapmaya geldik. Benim için onun yeri çok ayrı. En son 'Kuruluş Osman' da birlikte rol aldık. En zor süreçte bizim yanımızdaydı. Pandemi sürecinde o yaşta, o enerjisiyle kalktı geldi. Ekibi motive etti. Başımız sağ olsun" diye konuştu.

İşte Cüneyt Arkın'ın cenaze töreninden objektiflere yansıyanlar...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!