Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İlk gemi yarın Ukrayna'dan yola çıkabilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, Odessa Limanı'ndan çıkacak gemilerin hazır olduğunu belirterek, ilk geminin yarın sabah yola çıkma ihtimali olduğunu ifade etti.

Gündem 31.07.2022, 12:06 31.07.2022, 12:25
Abone ol
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İlk gemi yarın Ukrayna'dan yola çıkabilir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, Ukraya ile sürekli temas halinde olduklarını belirterek, gemilerin Odessa Limanı'ndan çıkmaya hazır olduğunu ifade etti. 

'İLK GEMİ YARIN YOLA ÇIKABİLİR'

Tüm detayların hazır olduğunu ifade eden Kalın, ilk geminin yarın sabah yola çıkma ihtimali olduğunu belirtti. 

SEVKİYAT YARIN BAŞLAYABİLİR 

Kalın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Ukrayna tarafıyla sürekli temas halindeyiz. Ruslarla da görüşüyoruz. Gemiler Odessa limanından çıkmaya hazır hale geldi. Hangi koordinattan nasıl çıkacak, uluslararası karasularına girdiğinde, Türk kara sularına girdiğinde kim yükleyecek gibi detayları var. İlk geminin yarın sabah ihtimali yüksek görünüyor.

SAVAŞ HALA DEVAM EDİYOR 

Savaşın hala devam ettiğine dikkat çeken Kalın, "Maalesef savaş devam ediyor. Ukrayna haklı olarak "Anlaşmaya onay verdik ama savaş farklı cephelerde şiddetlenirse, esirler öldürülürse sevkiyat sıkışır" diyor" ifadelerine yer verdi. 

DÜNYANIN ALKIŞLAMASI YETERLİ OLMAZ

Sevkiyat ile barış müzakerelerinin başlayabileceğini belirten Kalın "Bütün dünyanın bu anlaşmayı alkışlaması yetmez. Başka alanlarda da desteklemesi gerekir. Tahıl sevkiyatı anlaşması başarıyla sonuçlanırsa barış müzakerelerinin başlaması imkansız değil." diye konuştu. 

GÖRÜŞMELER YAPILMASAYDI SEVKİYAT BAŞLAMAZDI 

Yapılan görüşmeler sayesinde tahıl sevkiyatının başlayacağını ifade eden Kalın, "Tahran'daki görüşmeler, Putin'le yapılan görüşmeler ve aynı zamanda Zelenski ile yapılan görüşmeler tahıl trafiğinin başlamasının nedenidir. Bu kadar görüşme olmasaydı bu sevkiyatı yapmak mümkün olmazdı. Hem batıya, hem Rusya'ya hem de Ukrayna tarafıyla diplomatik görüşmeler gerçekleştirebilen başka lider yok." sözlerini kaydetti. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!