banner2

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: 'Hasarlı binalardan uzak durulmalı'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay'ın Defne ilçesinde saat 20.04'te 6,4 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili açıklamada bulundu.

Gündem 20.02.2023, 20:52 20.02.2023, 23:14
Abone ol

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz" diyerek vatandaşları uyardı. 

6.4 ŞİDETTİNDE 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Defne ilçesinde saat 20.04'te 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 20.07'de Hatay'ın Samandağ ilçesinde de deprem meydana geldi.

"HASARLI BİNALARDAN UZAK DURUN"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hatay merkezli meydana gelen depremlerle ilgili incelemelerin devam ettiğini belirterek şu açıklamada bulundu; 

"Bölgede bulunan vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını ve ekiplerimizin uyarılarına hassasiyetle uymalarını rica ediyoruz." 

"HASTANELERİMİZE GETİRİLEN 8 YARALIMIZ VAR"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Oktay, "Aynı depremin artçıları devam ediyor. En son aldığım bilgi 20 civarındaydı. Devam edeceğe benziyor. Bakanlarımız sahadalar. Hatta Cumhurbaşkanımız sahadaydı. İlk etapta sahada hasar olup olmadığı alakalı ilk çalışmalar yapıldı. 28 ihbar mevcut bizde. Her bir ihbarı tek tek değerlendiriyoruz. Hastanelerimize getirilen 8 yaralımız var." dedi.

TSUNAMİ UYARISI KALDIRILDI

Oktay, şunları söyledi: "Her bir ihbarı değerlendirdikten sonra gelişmeleri kamuoyuna, milletimize durumu açıklayacağız. Kandilli'nin su yükselmesi ile tsunami ile ilgili uyarısı olmuştu. Kendileriyle görüştük, tamamen standart bir uygulama olduklarını belirttiler. Şu anda belli riskli olmadığını gördükleri için bu uyarıyı kaldırmıştır. AFAD da kaldırdı veya kaldırmak üzere.

"KARAÇAY BARAJI İLE İLGİLİ RİSK YOK"

Karaçay Barajı ile bir söylenti yayıldı. Check ettik ilgili bakanlıklarımız ve kurumlarımız, şu an itibariyle teyit edilen herhangi bir risk olmadığını görmüş bulunuyoruz.

"VATANDAŞLARIN HASARLI BİNALARA GİRMEMELERİNİ RİCA EDİYORUZ"

Bir kez daha vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, bu vesile ile hasarlı binalara girmemelerini özellikle gerek eşya almak veya herhangi bir şeyi kontrol etmek için hasarlı binalarına girmemeleri hususunda özellikle rica ediyoruz, lütfen girmeyin. Kendi sağlığınızı, sevenlerinizi, eşlerinizi, çocuklarınızı, babalarınızı, annelerinizi, milletimizi düşünün.

"PANİK YAPACAĞIMIZ BİR DURUM YOK"

Şu an itibariyle görüşmeler bundan ibaret. Panik yapacağımız bir durum yok. Yeteri kadar ekipmanımız, arama kurtarma elemanlarımız, iş makinalarımız sahada. Herhangi bir sorun olursa güvenlik görevlilerimize veya AFAD'a bildirilirse hemen yardımcı olunacaktır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!