banner2

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 'Can kaybı sayısı 5 bin 894'e yükseldi'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.5 büyüklüğündeki depremle ilgili son durum bilgilerini paylaştı. Oktay, "Depremde can kaybı 5 bin 894'e yükseldi. 34 bin 810 yaralı var" açıklamasında bulundu.

Gündem 08.02.2023, 00:38 08.02.2023, 01:42
Abone ol
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 'Can kaybı sayısı 5 bin 894'e yükseldi'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 5 bin 894 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 bin 810 kişinin yaralandığını ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Özellikle Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş'a ekiplerimizi havadan sevk etmeye devam ediyoruz. Hava şartları artık buna müsaade ediyor.

Sahra hastanesinin kurulduğu yerler var. Barınmayla alakalı şunu da ifade etmek isterim çadır kentlerimiz kuruluyor afet bölgelerinde. Çadırlar ve battaniyelerin dağıtımına yoğunlaştık.  451 bin 880 kişi yurtlarda barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılıyor.

Afet bölgesine lojistik anlamda destek verebilmemizle ilgili bize sıkıntı verecek kapalı hiçbir yolumuz kalmamıştır.

KOMANDOLAR DEPREM BÖLGESİNDE 

Depremin ardından TSK'nin Doğal Afet Kurtarma Taburları Hatay, Malatya, Osmaniye ve Kahramanmaraş'a gönderildi. Komandolar da çalışmalara destek olmak için deprem bölgesine sevk edildi.

Deprem bölgesinden kurtarılan vatandaşlar, TSK'ya ait ambulans uçaklarla Ankara ve İstanbul'a götürülerek tedavi altına alındı. Uçaklar yaralı tahliyesiyle bölgeye ulaştırılacak personel ve teçhizatın intikali için aralıksız görev yaptı.

Depremden etkilenen vatandaşlar, 2. Ordu Komutanlığına ait kışlalarda misafir ediliyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar, aralıksız şekilde deprem bölgesine ihtiyaçların ulaştırılmasına ve deprem bölgesinden yaralı vatandaşların sevkine devam ediyor.

13 ŞUBAT'A KADAR TEK YÖN UÇUŞ BİLETLERİ ÜCRETSİZ 

Türk Hava Yolları, deprem bölgesindeki 9 şehirden direkt uçuşların 13 Şubat'a kadar tek yön ücretsiz olarak kullanıma açıldığını duyurdu.
Açıklamayı Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün yaptı.

Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Kayseri çıkışlı tek yön uçuşlar 13 Şubat'a kadar ücretsiz oldu.

Açıklamada, "Deprem bölgesine insani yardım malzemeleri ve arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılmaları için AFAD koordinasyonunda operasyonlarımızı sürdürüyoruz. İlgili uçuşlarımızda yolcu düzeninin sağlanması için havaalanlarına rezervasyon yaparak gelmenizi rica ederiz. Rezervasyonunuzu; +90 850 333 0 849 numaralı çağrı merkezimizi arayarak gerçekleştirebilirsiniz" sözleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!