banner2

Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklanan Sedef Kabaş için CHP'den hamle

CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden gazeteci Sedef Kabaş'ı cezaevinde ziyaret etmek istiyor. Adalet Bakanlığı'na yapılan başvuru olumlu sonuçlanırsa CHP heyeti 2 Şubat'ta Sedef Kabaş'la görüşecek.

Gündem 29.01.2022, 12:05
Abone ol
Cumhurbaşkanı'na hakaretten tutuklanan Sedef Kabaş için CHP'den hamle

Gazeteci Sedef kabaş, katıldığı televizyon programındaki konuşmasında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklanıp cezaevien gönderildi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca başkanlığından bir heyet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret eden ve tutuklanan gazeteci Sedaf Kabaş'ı ziyaret etmek için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptı. Bakanlıktan izin gelirse, vekiller 2 Şubat'ta Kabaş'ı ziyaret edecekler.

Sputnik'e konuşan Gülizar Biçer Karaca yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Kendisi bir gazetecidir ve düşüncelerini ifade edebilir. Velev ki Cumhurbaşkanı'na hakaret olarak algılanacak olsa bile cezanın alt sınırı, üst sınırına baktığımız zaman tutuklamayı gerektirmeyecek bir cezai süreleri vardır. Bir hukukçu olarak benim de vicdanımı sızlatan Sedef Kabaş henüz gözaltındayken, henüz tutuklama kararı verilmemişken, Adalet Bakanı yaptığı açıklama ile açıkça hakimlere ve savcılara oradan tutuklayın talimatı verir gibi 'Gözünün yaşına bakmayın, cezanın alt üst sınırına bakmayın tutuklayın' der gibi bir açıklama yaptı. Adalet Bakanı, adaleti sağlamakla, tarafsız yargının sorumluluklarını yerine getirmekle sorumlu olan bir makamdır. Orada sırf Cumhurbaşkanı'na kendini göstermek için hukuku ve bağımsız yargıyı böyle ayaklar altına alamaz. Adaletin Bakanı olarak yargı bağımsızlığını bu derece perişan edemez. Biz bunun için ziyaret edeceğiz. Bir dayanışma ziyareti."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!